sobota, 22 października 2016

Internet a związki

W czeluściach internetu można znaleźć wszystko, nawet nowego partnera. Internet to kopalnia różnego rodzaju portali randkowych, matrymonialnych itp. To duże ułatwienie, ale także zagrożenie. Dlaczego?
fot. by me

Obcym ludziom często mówimy zbyt dużo o sobie. Na wiele z tych zwierzeń nie odważylibyśmy się w realnym życiu. Niektórzy czerpią z tych rozmów, jak dowiódł badacz,  Erich  Fromm: jednoczesną, ale nie wspólną przyjemność. Od wielu lat psycholodzy ostrzegają przed uzależnieniem się od Internetu, od filmów pornograficznych, od relacji wirtualnych, które nie zawsze przenoszą się przecież do rzeczywistości. Życie wirtualne staje się wtedy iluzją, a to realne czeka nieunikniona katastrofa. Wiele par ma przed sobą tak wiele sekretów, że zastanowić się należy, czy mają jakieś wspólne tajemnice.Wielu partnerów nie rozmawia ze sobą, ale prowadzi wideo rozmowy, wymienia e-maile z obcymi osobami, z tzw. wirtualnego świata. Nie znają się nawzajem, a opowiadają sobie wiele szczegółów z życia w rodzinie, w związku, z życia seksualnego.

Lepiej byłoby porozmawiać wprost z osobą w realnym życiu, i spróbować dojść do porozumienia. Bo gdy pozna się problem, można postarać się wspólnie go rozwiązać. Ale dość duży procent osób woli zwierzać się obcej osobie. Bo tak jest łatwiej. Nie unikajmy jednak szczerej i odważnej rozmowy z osobą, którą darzymy uczuciem. Brak zaufania, cynizm oraz ciągła krytyka, zrzędliwość na pewno nie posłużą związkom. Bądźmy bardziej optymistyczni i ufajmy sobie. Prawdomówność i otwartość to cecha udanej relacji. Wiele par poznaje się teraz dzięki aplikacjom, które mają w swoim smartfonie. Internet wpłynął na szybką możliwość poznania nowych osób, i co za tym idzie wpłynął niejako na jakość tych relacji.


Nie możemy zwalać winy na współczesne technologie, bo od nas zależy to, jakimi jesteśmy ludzi, i jacy potrafimy być dla drugiej osoby. Internet ma służyć rozrywce, ale pracy nad sobą, za nas nie wykona. Od nas zależy, czego w życiu oczekujemy, i jak chcemy być traktowani. A jak odnosimy się do innych. Stare porzekadło mówi: ,,Jeśli chcesz być szanowany,  szanuj innych”.