sobota, 22 października 2016

Krajobraz po rozstaniu cześć 2. Jak sobie pomóc?

Przypomnijmy sobie, jaką osobą byliśmy zanim poznaliśmy byłego partnera. Powracajmy też do marzeń, których np. nie udało nam się zrealizować w poprzednim związku. Rozstanie bywa dla wielu z nas traumą. Warto jednak zauważyć, że tylko od nas zależy, czy odzyskamy wiarę w siebie, i czy znów się zakochamy. Bywa też, że niektóre marzenia trzeba zastąpić nowymi. Nie warto czuć się gorszym, dlatego, ze ktoś nas porzucił lub my kogoś pożegnaliśmy. Jeśli ten ktoś, tego nie docenił, to jego strata. Jeśli uznaliśmy, że nie jakaś osoba nie da nam szczęścia, nie zadręczajmy się poczuciem winy. Każdy z nas jest wartościowy i tylko od nas zależy, czy takimi osobami pozostaniemy.
fot.by me
Jak sobie pomóc? Oto praktyczne porady

1.Patrz w przyszłość optymistycznie. Nie warto popadać w rozpacz, i złorzeczyć, że już nic dobrego się nie wydarzy. Nigdy nie wiesz, co się stanie. Jeśli teraz jest źle, wkrótce może być lepiej.
2. Zrób listę marzeń. I pamiętaj, że marzenia nie muszą mieć terminu ważności.
3.Wyjedź gdzieś, aby naładować akumulatory. To nie musi być daleka i długa podróż. Krótki wypad może także przynieść pozytywny skutek, w postaci lepszego nastroju i nabrania dystansu.
4. Szanuj siebie i dogadzaj sobie. Traktuj siebie z czułością. Zdrowa porcja egoizmu jest jak najbardziej wskazana.
5. Walcz o siebie, o swoje szczęście (czyt. o nową, przyszłą miłość) z pomocą bliskich lub psychoterapeuty. Nie wstydź się prosić o pomoc. Warto porozmawiać ze specjalistą zajmującym się terapią związków, na temat poprzednich relacji chociażby po to, aby zauważyć, jakie błędy popełniliśmy i jak unikać ich na przyszłość. Oczywiście może się tak zdarzyć, że będziesz chcieć odzyskać miłość ukochanej/ukochanego. Patrz ptk. 1-4, jeśli masz jakieś wątpliwości, kieruj się wyłącznie tym, co dyktuje Ci Twoje serce.
6. Daj sobie czas na przeżycie straty. Pośpiech może przynieść poczucie zagubienia i spowodować nieumiejętność podejmowania właściwych decyzji. Nie spiesz się dla własnego dobra.
7. Nie rezygnuj z miłości, ale nie trać czasu na krótkotrwałe znajomości. Nie rozdrabniaj się, bo to i tak nie przyniesie Ci ukojenia.
8. Nie obwiniaj się za swoją ufność, naiwność. To, że nie wyszło nie oznacza, że każdy zakochany jest naiwniakiem. Miej o sobie dobre zdanie. Kochałeś/kochałeś, bo jesteś człowiekiem i masz do tego prawo.
9. Wybacz byłemu partnerowi. Nie jest łatwo przebaczyć, ale dzięki temu można odzyskać spokój, zamknąć pewien rozdział w życiu. Patrz: 6, 7, 8.
10. Zrób listę cech pożądanych u partnera w przyszłym związku. Abo wprost przeciwnie, zanotuj cechy, które są według ciebie nie do przyjęcia. Oczywiście nie po to, aby spotkać ideał, bo on nie istnieje. Warto jednak poznać swoje oczekiwania, zwłaszcza, że po rozstaniu wiele osób stwierdza, że nie wie czego chce od życia, od związku,od partnera. Warto uporządkować także swoje myśli, co jest zbawienne dla odzyskania poczucia spokoju.