czwartek, 3 listopada 2016

Alergicy - metalowcy

Alergicy nie mają łatwo, nie dość że mogą być uczuleni na pyłki kwiatów, traw, chwastów, grzybów, pleśni, roztoczy, a także na sierść zwierząt,  pokarmy, kosmetyki. Obojętne nie są dla nich minerały oraz metale naturalnie występujące na ziemi. Metal szlachetny jak złoto, rzadko jest przyczyną uczulenia, ale obecnie nawet w biżuterii najlepszych marek są obecne stopy srebra, platyny, a także bywa, że i niklu i chromu (te dwa ostatnie są największą zmorą dla alergików). Te tzw. heavy metale, są przyczyną poważnych alergii skórnych, a znajdują się np. w zamku czy guziku u jeansów, w haftce w bieliźnie damskiej. Dają też objawy alergii uogólnionej jak: katar, pokrzywa, kaszel, swędzenia oczu, uszu, języka a nawet kłopotów z trawieniem.

fot.by me

Najważniejsza diagnostyka

W Europie stale rośnie ilość uczulających się. Uczulenie na metale ciężkie to tzw. alergia kontaktowa. Gdy się pojawi dość łatwo ją wyleczyć maściami ze sterydami, ale żeby pozbyć się swędzącej wysypki i sączących się grudek, należy unikać bezpośredniego kontaktu metalu ze skórą. Odzież można uszyć tak, aby kawałek materiału zakrywał zamek, w okolicach guzików od jeansów nosić podkoszulek, a do zapięć bielizny użyć plastikowych haftek. Byłoby jednak zbyt idealnie, aby to wystarczyło.

W przyrodzie nikiel i chrom występuje także w owocach, warzywach i wielu innych produktach spożywczych.

Pokarmy zawierające nikiel: śledzie, gruszki (gotowane i surowe), brzoskwinie, marchewki, margaryny i oleje rafinowane chemiczne, wino, piwo, kakao, kukurydza, grzyby, serki topione, grubo mielona ciemna mąka, rabarbar, śliwki, wiśnie, szparagi, zielona herbata, owies, soja, groch, szpinak, orzechy, oraz wszelkie produkty w puszkach. Warto wiedzieć, że nikiel w swoim składzie mają także produkty do makijażu, czyli cienie do powiek, pudry, szminki i farby do włosów, więcej tu i tu.

Pokarmy zawierające chrom: buraki, drożdże piwne, wątróbka, wołowina, grzyby, lukrecja, korzeń waleriany, pieczywo pełnoziarniste, składnik tabletek na odchudzanie, Ciekawostką jest też fakt, że zawiera go także naturalna henna używana do farbowania włosów.

Zwłaszcza na terenach zurbanizowanych, ale także w takich krajach jak Szwecja, Norwegia, Rosja, Indie, Kalifornia, są olbrzymie złoża tych metali. Alergikom - metalowcom szkodzi środowisko, w którym żyją. Można zmniejszyć kontakt z alergenami poprzez gotowanie żywności w garnkach bez niklowych, są  one  kilka razy droższe od tych wykonanych ze stali nierdzewnej.

Aby potwierdzić alergie na metale należy wykonać testy skórne tzw. płatkowe, które polegają na posmarowaniu pleców roztworami różnych alergenów (czyli m.in. siarczanem niklawym, dwuchromianem potasowym, chlorkiem kobaltawym) i zakryć specjalnymi plastrami na trzy dni. Nie należy wtedy ani tego drapać, ani ściągać, ani moczyć w wodzie. Pierwszy odczyt jest po 36 h, następny po 48 i potem po 72 h. Im większy obrzęk, zaczerwienienie, grudka ropna tym większa nietolerancja metali przez człowieka.