piątek, 4 listopada 2016

Co to jest feedback

Feedback to informacja zwrotna dla pracowników, klientów, szefów. Dotyczy także produktu, ale głównie jej celem jest opiniowanie działań konkretnego pracownika, jak i całej firmy. W życiu codziennym często mamy z nią do czynienia, np. od rodziny, od przyjaciela, od partnera, a nawet od księdza. Dobrze sformułowana zawiera nie tylko pochwałę, ale także  bardzo często naganę. I jeśli pochwały dodają nam skrzydeł, nagana może nas obudzić i przywrócić na właściwy tor działania, albo ostudzić zapał oraz zniechęcić do dalszej pracy. W skrajnych przypadkach skłoni nawet do wycofania się z planu.

“Krytykować to nie znaczy burzyć, ale precyzować” Paweł VI Papież

Konstruktywny feedback - cechy:
  • jasne sformułowania odnośnie oczekiwań i terminu ich wykonania
  • konkretnie na przykładach, co powinno zostać poprawione, z czego się wycofać
  • wysłuchanie drugiej strony, poznanie pomysłów odnośnie proponowanego rozwiązania

Dobry lider powinien cechować się spostrzegawczością, empatią, odpowiedzialnością,  obiektywizmem i profesjonalizmem. Wiedzieć, że może stracić pracownika, zespół, a nawet własne stanowisko. Musi tak budować morale zespołu, aby czuli się całością, by  grali do jednej bramki. Nie może być ślepo zapatrzony w siebie, brać pod uwagę różne punkty widzenia. Łatwo się popisywać, ale nie o to tu chodzi.

Problem z krytyką

Nie każdy z nas przechodzi z tym do porządku dziennego. Krytyka sama w sobie rodzi stres i stawianie samemu sobie niewygodnych pytań (Czy spełniam wymagania, które mi stawiają? Czy się nie zbłaźnię? A może mnie zwolnią? A co jeśli zorientują się, że nie lubię swojej pracy?) Powinniśmy być asertywni, nie brać tego do siebie.  Musimy sobie powtarzać jak mantrę, że jest oceniana praca, a nie to jakim jestem człowiekiem w ogóle. Reakcja na krytykę zależy od konkretnej osoby, ale kobiety zazwyczaj reagują szokiem, płaczem, a mężczyźni się buntują, rośnie gniew i  poziom agresji słownej. By, nie było stereotypowo, czasem zauważyć można zupełnie odwrotne reakcje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz