poniedziałek, 21 listopada 2016

Jagody- owoce dla kobiet

W zdrowym sposobie odżywiania to owoce, zaraz po warzywach są skarbnicą witamin i soli mineralnych. Oskarżane o cukier, który sprzyja tyciu, dostarczają wielu cennych substancji. Nie tuczą, gdy są spożywane w pierwszej połowie dnia, nigdy na noc, kiedy to system trawienny działa na zwolnionych obrotach. Wśród owoców, to jagody powinny zajmować honorowe miejsce. Najbardziej popularne to czarne jagody, borówki amerykańskie, oraz jagody goi. (Więcej info o tych ostatnich jagodach w artykule:

Czarna jagoda zawiera beta- karoten, wit. A,C, flawonoidy. Ma działanie podobne do hormonu kobiecego- progesteronu oraz wpływa na normalizację stężenia prolaktyny w tzw. hiperprolaktynemii, która zakłóca cykl miesiączkowy. Pomaga przywrócić owulację i  równowagę hormonalną organizmu. Łagodzi skutki endometriozy, a także bolesne i obfite miesiączki, jak i PMS (likwiduje zatrzymywanie wody w organizmie i zachcianki żywieniowe). Łagodzi objawy menopauzy: zmniejszając bóle głowy, uczucie gorąca, problemy ze snem, kojąc objawy nerwicy. Pomaga w niedoczynności tarczycy, której objawy mogą przypominać PMS. Pomaga w tzw. kurzej ślepocie, niedokrwistości także w ciąży, cukrzycy (ułatwia kontrolę stężenia glukozy we krwi). Może wspomóc leczenie żylaków, chorób sercowo- naczyniowych, miażdżycy, krwawienia dziąseł. Ma działanie lecznicze w przypadku biegunek zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Leczniczy węgiel drzewny oraz środki chemiczne mogą zaszkodzić alergikom. Pierwszy może być uczulający, a chemiczne odpowiedniki mają mnóstwo skutków ubocznych.fot.by me
Borówki amerykańskie , które w smaku są bardzo podobne do czarnych jagód, są bardziej słodsze. Dzięki witaminom A, C wpływają na utrzymanie dobrego wzroku, wzmacniają żyły i tętnice. Wspomagają pamięć i koncentrację. Obniżają ciśnienie tętnicze i zapobiegają miażdżycy. Działają uspokajająco, poprawiają nastrój. Dzięki zawartości żelaza, zapobiegają anemii. Zawierają także sporo kwasu foliowego i fito-estrogenów. Mają także działanie antynowotworowe zwłaszcza w przypadku chorób wątroby, czy też układu rozrodczego.