sobota, 5 listopada 2016

Z pamiętnika stażystki

Większość z nas “pracowała” na stażu. Każdy ma inne wspomnienia. Każdy od czegoś zaczynał i narażał się na różne sytuację. Większości z nas staż pomógł w znalezieniu lepszego zatrudnienia w przyszłości. Inni chcieli tylko zabić czas, przeczekać. Jedni się nauczyli jak pracować, inni jak robić, żeby się nie przerobić.Wszystko zależy od miejsca pracy, współpracowników (z jakim nauczycielem przebywasz to takiego alfabetu się nauczysz), atmosfery (mądry człowiek i od wrogów, czegoś się nauczy), jak i od nastawienia stażysty ( po co się starać, jeśli się w coś nie wierzy).

Dwa rodzaje stażystów:

  1. Typ “light- owy”. Mówi, co myśli. Przychodzi do pracy tak,  jak mu się podoba. Nie spieszy się z terminami wykonania zadań. Oddelegowuje obowiązki młodszym stażystom od niego. Czuje się jak szef, poucza innych. Siedzi cały czas przed komputerem, bynajmniej w celach rozrywkowych. Uważa, że na stażu nic nie musi. Liczy się to, co on z tego ma, niżeli to, co mógłby dać od siebie. Gdyby tylko chciał.

  1. Typ aktywny. Przyszedł tu w określonym celu, który umiejętnie realizuje. Chce się czegoś nauczyć, bo wie, że to zaprocentuje. Chłonie wiedzę od osób bardziej doświadczonych od niego. Przedstawia swoje pomysły. Nie jest bierny. Chętnie bierze na siebie nowe i trudniejsze obowiązki.

Szef a stażysta

Spostrzegawczy szef doceni dobrego stażystę, a stażysta będzie szanował szefa.
W praktyce, oczywiście pomijając sytuacje pozytywne, bywa różnie. Szef nie przestrzega regulaminu stażu, jak i czasu pracy, czasu przerw. Bywa, że stażysta jest poniżany. Słyszy uwagi, że nie jest pracownikiem etatowym, więc niech nie żąda przestrzegania praw, a zajmie się obowiązkami. Według kodeksu pracy, czy to w przypadku pracownika, czy stażysty na 8 h pracy przysługuje co najmniej 30 minut przerwy w ciągu dnia. Bywają zastraszenie o przerwaniu stażu, a jeśli to jedyne źródło utrzymania, to stażysta pracuję w ciągłym strachu. Często słyszę też opowieści, że szefostwo i współpracownicy krytykują wygląd stażysty (jego tuszę, sposób ubierania, fryzurę). Jeśli szefostwo to miernota i jak mawiał Oscar Wilde:” Bierze się do nauczania ten, kto nie potrafi uczyć” to biada stażyście.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz