piątek, 23 grudnia 2016

Dlaczego ludzie kłamią?

Ludzie kłamią od zawsze i w różnych sytuacjach. Idealnie byłoby, gdyby wszyscy byli szczerzy. Czasem robią to z litości, aby kogoś pocieszyć lub osiągnąć ukryte cele np. przedstawić siebie w lepszym świetle. Jak napisała George Sand: ,,Prawda jest zbyt prosta,  dlatego musimy docierać do niej przez komplikacje”. Urodzeni kłamcy cechują się przebiegłością i dobrą pamięcią. Podczas gdy, prawda wyzwala i pomaga. Może pomóc poznać samego siebie i stać się kimś lepszym. Życie w ułudzie nie jest prawdziwe. Jest tylko wyobrażeniem życia.
Jak twierdził Samuel Butler: ,,Jeśli komuś kłamiemy, tym samym dajemy dowód jego wyższości nad nami.” Kiedyś nie mogłam wyjść z podziwu, jak koleżanka w pracy mydliła oczy szefowej, tylko po to, by tę pracę utrzymać. Może nie chciała zostać bezrobotna a może miała taki charakter. Zapominała, że życzliwości i sympatii nie buduje się oszukiwaniem. Czuła się zagrożona i uciekała w kłamstwa. Owszem pracę nadal utrzymywała, ale widziałam jej wypalenie i ciągłe poczucie zagrożenia. Czekałam na dalszy rozwój wydarzeń a jej strach tylko narastał i pajęczyna kłamstw zwiększała swoją objętość.


Inny przypadek, to oszustwa w związkach, układach, małżeństwach.
Gdy ktoś okłamuje swoją narzeczoną/narzeczonego a na boku ma kochankę/kochanka. Oszukuje wszystkich a przede wszystkim siebie. Kiedyś mówiono osobie zdradzonej: ,,A co ubyło go, lub ubyło jej” i jeszcze bardziej tolerowano zdrady. Dla dobra rodziny, dzieci czy opinii wśród sąsiadów nie rozwodzono się, bo nie wypadało. Teraz każdy powie, rozwiedź się i bądź szczęśliwy/szczęśliwa z kimś innym. Powracając do tematu kłamstw- jak to jest możliwe, że najłatwiej oszukać najbliższą osobę. Ci, które zdradzają swoją żonę lub męża, nie są dobrymi kandydatami do związku w przyszłości. Jeśli ich zdradził, to zdradzi i Ciebie. Nie zawsze musi tak być. Istnieją jednak nieuleczalni zdradzający, seksoholicy i inni, którzy mają takie hobby. Dosyć specyficzne hobby.


Saadi Szirazu, poeta perski zauważył, że: ,,Lepsze kłamstwo, którym się coś dobrego sprawi, niż prawda, którą się coś dobrego zepsuje.” Jeśli wiemy, że lepiej skłamać niż zasmucić, to owszem możemy tę zasadę zastosować, ale nie za często i nie zawsze. Ludzie, nawet w najgorszej sytuacji wolą znać prawdę, by się na jej następstwa przygotować. Gdy są okłamywani, żyją w zawieszeniu i w niewiedzy a przez to nie mogą rozwiązać, rozpocząć lub zakończyć niektórych spraw. Na co się zdadzą złudne nadzieje, jeśli nieuniknione i tak się wydarzy. Pisarz francuski, Marcel Arland podsumował to tak: ,,Nie tyle kłamstwo jest wstrętne samo w sobie, ile to, iż człowiek w końcu sam zaczyna w nie wierzyć.” Kłamcy poprzez oszukiwanie kogoś, sami siebie też krzywdzą. Kłamstwo mści się na nich samych. Nie ma nic gorszego niż oszukiwanie samego siebie. Kłamiąc, można tylko zyskać opinię człowieka niegodnego zaufania.