środa, 21 grudnia 2016

Dlaczego pomagamy innym?

Pomaganie to zachowanie prospołeczne. Jak mówi chińskie przysłowie: ,,Jeden nie może pomóc wielu, ale wielu może pomóc jednemu” Pomaganie jest pozytywnie i pożądane. Ważne jest to, kiedy pomagamy, ale przede wszystkim dlaczego? Czy czynimy tak z czystego egoizmu, by osiągnąć przy okazji swoje cele, czy z altruizmu (mając na uwadze dobro bliźniego). Pomoc niezależnie od rodzaju niesie za sobą odpowiedzialność. Myślenie typu: ,,Może ktoś inny się za to weźmie, bo to nie moja sprawa” to nic innego,  jak umywanie rąk. Efektem jest brak pomocy, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie nawet sąsiedzi oficjalnie się nie znają, zwłaszcza jak zdarzy się wypadek lub śmierć.Czego boją się osoby, które nie pomagają?


  1. Wysiłku, że ich starania pójdą na marne, albo że nikt im nie podziękuję.
  2. Porażki,  gdy ich pomoc okaże się nieefektywna, np. mimo dzwonienia na policję, nie zapobiegnie się tragedii u sąsiadów- alkoholików. Inny przypadek, gdy mimo podjęcia amatorskiej akcji ratunkowej, poszkodowany nie daje znaku życia. Obawiają się także konsekwencji prawnych.
  3. Wstydzą się zaproponować pomoc, boją się odrzucenia, zwłaszcza, gdy kiedyś w przeszłości zostali pogonieni. Z drugiej strony mogą odczuwać żal, zwłaszcza jak doszło do tragicznych wydarzeń. Gdy bliska lub nieznajoma osoba nie życzy sobie pomocy, powstaje przykre uczucie, ale pomaganie na siłę traci sens. Warto o tym pamiętać i nie obrażać się na nikogo. Pomoc bywa spontaniczna, bywa przemyślana. Nikogo nie zmusimy do pomagania, jak i do przyjmowania pomocy.

Co motywuje nas do niesienia pomocy?


W działaniu prospołecznym duży wpływ odgrywa wychowanie, jak i kultura w której się żyje. Nie bez znaczenia są także cechy osobowościowe. Według psychologów u małych  dzieci działa system motywacji materialnej, zarówno nagrody, jak i kary. U starszych dzieci raczej aprobata ich zachowania przez dorosłych. U młodzieży i dorosłych- przekonanie, że postępują po ludzku, bo tak trzeba a to niesie zadowolenie ze swojej odwagi.


,,Kto pomaga innym, pomaga samemu sobie” Lew N.Tołstoj


Pomaganie poprawia nam samopoczucie i wzbudza satysfakcję. Powstaje więc uczucie dosyć egoistyczne. Ale pomaganie bezinteresowne jest częstym zjawiskiem, bo bywa że się nim nie chwalimy, nie podnosimy sobie samooceny takim zachowaniem. Działamy, bo tak trzeba i nie żądamy zapłaty (tej emocjonalnej, jak i finansowej). Poczucie dumy rośnie, gdy jest to pomoc efektywna, gdy widzimy, jakie korzyści przyniosła. Bywa, że pomaganie zależy od naszej osobistej sytuacji, nastroju, chęci. Polega na oszacowaniu zysków i strat (zastanawianie się, po co mi to i co będę z tego mieć). ,,Pamiętaj, byś chcąc pomóc, nie zaszkodził”  Owidiusz p.n.e