środa, 21 grudnia 2016

Dlaczego warto wybaczyć?

Konflikty są nieuniknione. Nie wszyscy z nas myślą, czują i postępują tak samo. Pochodzą z różnych środowisk, wyznają różne religie, byli wychowywani przez różne osoby. Konfrontacje są na porządku dziennym nie tylko między państwami, grupami, ale przede wszystkim między jednostkami. Między dwojgiem ludzi dochodzi do napięć, ale tylko mądrze rozegrana kłótnia to zwycięstwo. Wygrywać, nie oznacza kłócić się metodą głośniejszego bądź silniejszego. Gdy spirala konfliktu się nakręca warto skorzystać z negocjacji lub mediacji, zwłaszcza gdy dochodzi do rozpadu związku, małżeństwa, rodziny. Jedną z najczęstszych terapii, którą prowadzą psychoterapeuci to właśnie terapia związków i małżeństw. Nie zawsze da się wszystko rozwiązać pokojowo, dojść do zrozumienia, czy też wygrać. Po wielu osobistych atakach łatwo się znienawidzić, bo jak  pisał Walter Raleight: ,,Nienawiść to popioły po wielkiej miłości.”
Wybaczanie nie jest łatwe, wymaga odwagi, siły, charakteru, ale jest tego warte. Cierpisz dopóki, dopóty nie przebaczysz. Lekarze mają na to dowód naukowy: chowanie urazy prowadzi do nadciśnienia, zawału, nadkwasoty i wrzodów żołądka i dwunastnicy, nerwicy i depresji a nawet do samobójstwa.William Szekspir w XV wieku pisał, że ,,Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem.”
Jeśli komuś coś wybaczysz, to nie oznacza, że akceptujesz jego podłe lub głupie zachowanie lub że dajesz przyzwolenie na dalsze wykorzystywanie twojej osoby, czasu, pieniędzy. Trzeba  nabrać dystansu, by spojrzeć na pewne sprawy inaczej. Na spokojnie. Na nic zdadzą się ponaglania i powtarzanie że wybaczenie daję ulgę. Gdy w sercu ktoś wciąż ma świeżą zadrę,  nie chce przebaczyć, choć wie, że poczułby się lepiej. Zgodnie z chińską sentencją: ,,Każde serce ma swoje granice.” Do przebaczenia trzeba dojrzeć. Hodując w sobie żal, wściekłość możemy sobie zaszkodzić. Wszystkie  negatywne emocje mogą obrócić się przeciwko nam. ,,Trzeba sobie wiele wybaczać, by przyzwyczaić się wiele wybaczać innym” Antole France.