sobota, 3 grudnia 2016

Jak przywrócić ogień w związku?

Związki od zawsze budziły w pisarzach, filozofach, badaczach, psychologach różne emocje. Realiści, czy też pesymiści twierdzą, że nic nie trwa wiecznie. Optymiści zauważą, że nie na wszystko mamy wpływ, ale zawsze możemy spróbować, by żyło nam się lepiej. Coraz więcej związków się rozpada. To świat się zmienia? Czy my się zmieniamy?

Dwoje ludzi, budujących związek, oczekuje od siebie miłości, na którą składają się zauroczenie fizyczne, seks, szacunek, przyjaźń, lojalność, zrozumienie, poszanowania własnych zainteresowań, akceptacja i zaangażowanie. Każdy ma trochę inne wyobrażenie. Romantyczna trwa średnio od trzech miesięcy do dwóch lat. Według psychologów, to czas namiętności, dążenia do ciągłego przebywania z obiektem uczuć, tęsknoty. Potem rozpoczyna się nowy etap w związku i praca nad jego jakością.

fot.by me
Warto zadać sobie pytanie: Jakie są moje wyobrażenia na temat przyszłości związku? Jak mawiał: Jacques Tati: ,,Z miłością jest jak z elektrycznością: najpierw wysokie napięcie, potem prąd stały, a na końcu prąd zmienny.” Tylko od nas zależy, jak potoczy się nasza relacja z drugim człowiekiem.

Co zrobić, aby nie dopuścić do znudzenia się?

Większość związków rozpada się poprzez zaniedbanie relacji. Nawet jeśli podejrzewamy że uczucie już wygasa, to jeśli nam zależy, nie powinnyśmy przestawać się wzajemnie zaskakiwać. Specjaliści  podkreślają, że brak intymności oraz przyjacielskich rozmów to zabójstwo dla związków. Warto przypomnieć sobie czas, w którym się poznaliśmy, przywołując miłe wspomnienia.

Żyjemy w kulturze narcystycznej i obrazkowej. Obecnie większość z nas skupia się na sobie, swojej pracy, hobby. Nie zwracamy uwagi na najbliższe nam osoby. Tracimy je. Nie dostrzegamy, że to, co najważniejsze dzieje się obok. Albo, to co dzieje się u nas, odbywa się bez udziału ważnych dla nas osób. Zbyt duże tempo pracy, nadmiar obowiązków.

Czasem po takim ciężkim dniu pracy, nie mamy siły odezwać się do bliskiej nam osoby. Jeśli już dojdzie do rozmowy, może się skończyć kłótnią. Nie przeforsowuj swoich poglądów, gdy padasz ze zmęczenia. Daj sobie czas na znalezienie odpowiednich kontrargumentów. Nie ma sensu ubliżać sobie, w stylu: ,,tylko głupi mógłby tak pomyśleć". Nie można pozwolić, aby zazdrość o sukcesy w życiu zawodowym, zatruwała życie. Aby cieszyć się udanym życiem intymnym, nie możemy wykorzystywać seksu jako metodę na zlikwidowanie stresu. Bliskość i czułość jest sposobem na umacnianie intymności.

Dbajmy o siebie

Każdy z nas lubi osoby zadbane. Psycholodzy zbadali zjawisko przypisywania osobom atrakcyjnym wielu pozytywnych cech np. piękna, dobroci, zaradności. Wskutek prowadzenia wielu badań i eksperymentów dowiedli, iż dbanie o sylwetkę i strój to nic innego jako zabieganie o zwrócenie uwagi. Nie jest to nowe zjawisko, ale w dzisiejszych czasach przybiera na sile. Tożsamość jest budowana na podwalinach atrakcyjności fizycznej. Niektóre kobiety, te bardziej zdesperowane, wczepiają implanty w piersi i pośladki, poddają się  liposukcji. Mężczyźni, ci bardziej zakompleksieni, biorą sterydy i ćwiczą, aby wyrobić sobie mięśnie. Możesz dbać o siebie, nie narażać się na śmieszność.

Jeśli czujesz się seksowna i pewna siebie, to taka jesteś w oczach mężczyzny! Faceci poświęcają więcej uwagi dla kobiet, które są dla nich atrakcyjne seksualnie. Co więcej mężczyzna, który utwierdza kobietę w jej atrakcyjności, potwierdza własną seksualność. Co za tym idzie dawanie, a nie tylko branie, jest sposobem na potwierdzanie własnej wartości. Pozwól sobie, aby Twoje fantazje zaczęły się spełniać. Nie muszą pozostać tylko w strefie marzeń. Pamiętaj, że nie musisz się do niczego przekonywać na siłę. Wykorzystuj to, co masz, nie bój się prosić o to, co chcesz mieć. Otwieraj się na nowe doświadczenia. Korzystaj z życia.

Nie bój się upływu lat. Nie musimy poddawać się drogim operacjom plastycznym. Alternatywą są tańsze zabiegi kosmetyczne, jak peeling z naturalnych składników, masaż lub kąpiel w pachnącej pianie.

Woda to lekarstwo na obolałe ciało. Pozwala się rozluźnić i zapomnieć o wszystkich problemach. Rytuały wodne istotnie wpływają nie tylko na ciało, ale i duszę. Zrelaksowany człowiek widzi świat w kolorowych barwach. Podobnie działa muzyka, czy też uprawianie sportu, który lubimy, a nie tego, który jest akurat modny.

Odpoczynek jest ważny, o czym wielu z nas zapomina a coraz więcej osób skarży się na bóle głowy, pleców, mięśni i stawów.Te objawy nie zawsze są spowodowane nadmierną pracą fizyczną a psychicznym wyczerpaniem lub wypaleniem zawodowym i odbijają się na jakości związku dwojga ludzi.