niedziela, 1 stycznia 2017

Jak dotrzymać noworocznych postanowień ?

Nikt tak nie zna Ciebie, jak Ty sam siebie. Każdy z nas ma inne marzenia, oczekiwania, nałogi, inne zobowiązania. Nie jest ważne, co postanowiliśmy, ale czy dotrzymamy danego słowa. Decyzja należy do Ciebie. Tales z Miletu już w starożytności pisał, że: ,,Najprzyjemniej jest osiągnąć cel swoich pragnień”. Musisz je traktować z powagą, nie od parady, żeby zabłysnąć w towarzystwie. Nie warto się zmuszać, bo jest moda na postanowienia. Gdy co roku są takie same i nigdy niespełniane, to albo odpuścisz, albo się przyłożysz. Warto się zastanowić nad przyczynami. Prawdziwą intencją i czy w ogóle są możliwe. Nie bierz się za rzeczy, o których nie masz bladego pojęcia. Skorzystaj z pomocy profesjonalistów.


Plutarch: ,,Ludzie wiecznie pragną czegoś większego niż mają, tak że nigdy nie są wdzięczni za swój własny los”Sami potrafimy sobie wiele utrudniać. Wymyślamy setki tłumaczeń, przeszkód. Z kolei, gdy coś osiągniemy, to wychwalamy się pod niebiosa, bo przecież mieliśmy tyle kłód pod nogami.


Lista popularnych postanowień i tłumaczeń:


 1. Schudnę tyle, ile chce. (Zraziłaś się jednak poprzednimi dietami, nie chcesz iść do klubu lub na basen. Nie masz butów do biegania albo odpowiedniego stroju kąpielowego. Nie chcesz zrozumieć, że niektórych pokarmów musisz unikać lub je ograniczyć. Nie wierzysz w zapewnienia dietetyków.)
 2. Zmienię pracę. (Nie masz jednak odwagi, by złożyć wypowiedzenie. Nie masz na oku żadnej nowej posady. Nie stać Cię, aby być przez pewien czas bezrobotnym. Nie masz odwagi przyznać się przed rodziną lub partnerem, że praca Cię męczy lub wkurza.)
 3. Przestanę palić/pić. (Wiele razy próbowałaś rzucić palenie lub picie, ale nałóg jest silniejszy. Boisz się, że stracisz towarzystwo, w którym wszyscy palą. Jak odmówisz wódki, wyjdziesz na mięczaka. Nie chcesz iść do specjalisty. Nie chcesz się przyznać przed samym sobą, że mam problem. Nie powiesz o tym najbliższym.)
 4. Nie będę się kłócić. (Masz wybuchowy charakter, jesteś kłótliwa z natury. Cierpisz na nerwicę lub depresję lub PMS. Nie chcesz się uspokoić, bo boisz się, że inni będą za Ciebie decydować. Nie chcesz być potulną owieczką. Zastanów się dlaczego nie chcesz się z tym uporać. Co Ci przynoszą niepotrzebne nerwy? Czy tak chcesz się nabawić wrzodów?)
 5. Zakończę związek bez przyszłości. (Boisz się, że będziesz przez jakiś czas samotna. Wolność to nie jest to, o czym marzysz. Narzekasz, że inni mają gorzej, a u Ciebie jest nawet znośnie. Boisz się pobyć sam na sam ze sobą. Czy warto być z obowiązku, czy przyzwyczajenia z kimś? Czy nie lepiej byłoby otworzyć się na nowe znajomości. Poznać być może kogoś, kto sprawi że nuda przestanie istnieć w słowniku. )
 6. Wyznam to, co czuje. (Nie zdobywasz się na odwagę, bo nie chcesz się ośmieszyć. Boisz się reakcji a zwłaszcza odmowy. Zaryzykuj, najwyżej przeżyjesz rozczarowanie, ale zamkniesz błędne koło. Nie będziesz już idealizować tej osoby i po pewnym czasie rozejrzysz się za kimś innym. Masz prawo do szczęścia osobistego a nie do dręczenia się z powodu nieodwzajemnionych uczuć.)
 7. Będę oszczędna. (Nie wiesz, jak się zabrać za oszczędzanie. Nie korzystasz z pomocy konsultanta bankowego, a jeśli już to tylko po to, aby wziąć kolejny kredyt. Już zacierasz ręce, bo wkrótce zaczną się wyprzedaże.)
 8. Spłacę pożyczkę. (Masz jednak świadomość, ile wynosi a poza tym patrz punkt 7)
 9. Adoptuję psa lub kota.(Nigdy nie byłaś w schronisku, bo przerażają Cię obrazy z telewizji. Za dużo i za długo pracujesz. Nie wiesz komu oddać psa lub kota na czas wyjazdu. Nie masz wystarczających środków finansowych na ewentualne leczenie weterynaryjne. Masz alergię na futro zwierząt. Nie twórz więc postanowienia, które z góry jest skazane na porażkę.)
 10. Pojadę w podróż marzeń (Nie masz jednak wystarczającej siły i odwagi oraz zdrowia lub patrz pt. 7 i 8
 11. Nauczę się języka obcego.(Wymyślasz chiński, a nie znasz dobrze nawet angielskiego- języka, którym włada najwięcej ludzi na świecie. Albo znasz już kilka i wymyślasz egzotyczny, aby wydać się kreatywną osobą. Nie chcesz iść na kurs, bo nie masz czasu, pieniędzy, chęci.)  
 12. Będę częściej chodzić na badania lekarskie. (W praktyce, boisz się pobierania krwi. Nie cierpisz kolejek w przychodni. Nie chcesz wziąć ani dnia wolnego, by zatroszczyć się o siebie. Nie korzystasz z darmowych zaproszeń na okresowe kontrole.)


A jakie jest twoje noworoczne postanowienie? Tylko się nie tłumacz!

Szczęśliwego Nowego Roku 2017!