czwartek, 5 stycznia 2017

Jak rozpoznać toksycznego człowieka?

Toksyczną osobą może być każdy: szef, kolega z pracy, sąsiad, partner, rodzeństwo, ojciec, matka. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak potrafią nami manipulować. Niektórzy z nas z automatu rozpoznają toksycznych ludzi, a inni męczą się w ich towarzystwie i ciężko im zdefiniować dlaczego tak się czują.


fot.by me 
Cechy toksycznego człowieka:


 1. Umniejsza twoje ambicje, sugeruje Ci, że Twój plan nie wypali, że nie masz środków lub cech, by udało się osiągnąć to, o czym marzysz.
 1. Zbija z tropu. Ty już coś postanowiłaś, a ktoś inny sugeruje Ci inne rozwiązanie, podważając słuszność Twoich decyzji.
 1. Nie szanuje Twojego czasu. Próbuje Ci wejść na głowę, bo ma palący problem, bo tylko Ty możesz go rozwiązać. Ewentualnie stało się coś, co dotyczy życia i śmierci, w jego mniemaniu. W rzeczywistości, chodzi mu o to, by poświęcić mu trochę czasu. Są sytuację, kiedy myśli, że może liczyć tylko na Ciebie, bo się przyjaźnicie itp. I nie ma w tym nic złego, ale gdy zbyt często nabierasz się na to, że u niego świat się wali, to lepiej się zastanów nas taką relacją.
 1. Gdy odniesiesz porażkę to wzbudza w Tobie poczucie winy. Jeśli po rozmowie kwalifikacyjnej o pracę dostajesz odpowiedź negatywną, toksyczna osoba zapewne powie, że źle się ubrałaś, że powiedziałaś coś nie tak, że nie miałaś kompetencji. Za wszystko jesteś winna. Nie przyjmuje do wiadomości, że czasem porażka jest naturalną koleją losu i należy się z tym pogodzić i nie dorabiać do tego, wątpliwej jakości,  ideologii.
 1. Nie docenia twoich osiągnięć. Mówi, że każdy by to zrobił, że to nic takiego, albo że za lekko Ci to przyszło. Robi wszystko, żebyś przestała czuć się dumna i pewna siebie.
 1. Próbuję przerobić Cię na swoją modłę, bo póki co jesteś beznadziejna, w jego  oczach.
 1. Próbuje przypisać sobie Twoje zasługi. Często toksyczni osobnicy pracują razem z nami nad wspólnym projektem, ale jeśli chodzi o efekt końcowy, umniejsza Twoje zasługi, twierdząc, że większość pomysłów jest jego autorstwa.


Sposoby na toksycznego człowieka:


 1. Nie uśmiechaj się, gdy próbujesz mu coś wytłumaczyć, a zwłaszcza to, że nie akceptujesz jego zachowania. Stanowczym tonem głosu wyraź swoją dezaprobatę dla jego zachowań. Gdy zaczniesz się uśmiechać (często kobiety tak robią, by złagodzić negatywny feedback), to ta osoba pomyśli, że żartujesz i nic z tego, co mówisz, nie jest na serio.
 2. Nie zgadzaj się dla ,,świętego spokoju” Gdy padają słowa, propozycje, które Ci się nie podobają, niech toksyczny osobnik się o tym dowie. Jeśli widzisz, że to przypadek beznadziejny, nie próbuj go naprawiać  i lepiej zamilknij. Odpuść rozmowę, bo ,,inteligentny inaczej” wie lepiej i nie ma zamiaru poznać czy też zrozumieć Twoich argumentów. Tylko stracisz cierpliwość. Twoje milczenie wcale nie będzie oznaczało zgody, tylko ustąpienie ,,mądrzejszemu”. Po prostu.
 1. Zapytaj, czy naprawdę wierzy w to, co mówi. I czekaj na reakcję. Jest duża szansa, że odpuści. A jeśli nie, to nie zniżaj się do poziomu, w którym powiesz od niechcenia, że ,,tylko głupek może tak myśleć” nawet jeśli ta osoba ma niewiele wspólnego z  intelektem.
 1. Nie zmieniaj swojego zdania, nawet jeśli ciągle czepia się o to samo. Nie daj się notorycznym uwagom, bo o to mu chodzi. Trzymaj się swojej wersji i powtarzaj mu to aż do znudzenia. Technika ,,zdartej płyty” bywa bardzo skuteczna.

A Wy jak sobie poradziliście  z toksycznymi osobami?