środa, 1 marca 2017

Jak poprosić szefa o podwyżkę?

Skoro się zastanawiasz nas podwyżką, już wiesz, że na nią zasługujesz. Musisz się tylko dobrze przygotować do rozmowy z przełożonym. W sytuacji, gdy nie wiesz na prawdę czy Ci się należy, postaraj się wpierw przekonać samą siebie. Nie jest to łatwe, ale z odrobiną chęci wszystko jest możliwe. Możesz pomyśleć, że przebojowe kobiety są odważne i nie boją się prosić o więcej. Te nieśmiałe z kolei zaczynają podważać sens otrzymania awansu, czy podwyżki, nawet tej niedużej.


Dlaczego tak się dzieje?


Każda z nas ma inny charakter, inne doświadczenia, inne oczekiwania, ale przede wszystkim została inaczej wychowana. Podczas. gdy jedne słyszały od rodziców słowa w stylu: ,,Siedź cicho, pamiętaj że nauczyciel, wykładowca, szef ma rację, bo to on ma władzę, a wszystko zależy od jego podpisu” Inne znowu słyszały pochwały, zachęty, wyrazy uznania, i słowa: ,,Spróbuj, przecież nie będziesz całe życie siedzieć w kącie. Jesteś silna, mądra, piękna, wiem że sobie poradzisz. Jestem z Tobą bez względu na to, czy się uda, czy też nie”.


Te przykłady pokazują jasno, że  pewność siebie i radzenie sobie w trudnych sytuacjach jest budowana już w dzieciństwie. Niektórzy rodzice bywają toksyczni dla własnych dzieci i próbują tłamsić aspirację dzieci.fot. by me 
Na rynku jest cała masa poradników na temat rozmów z przełożonymi, jak osiągnąć to, czego się chce. Jedne rady są praktyczne, inne znowu nie mają przełożenia na realne życie.
Jak negocjować podwyżkę/awans?


  1. Humor szefa. Brzmi to być może dla niektórych śmiesznie, ale lepiej negocjuję się ze spokojną i zrównoważoną osobą niż znerwicowaną i nieopanowaną. Należy też pamiętać, że każdy może mieć zły dzień, niezależnie od charakteru, czy aktualnej sytuacji ekonomicznej.  Natomiast jeśli szef ciągle chodzi podminowany (to jeśli nadal nie zmieniłaś pracy) nie sugeruj się jego humorami, tylko przystąp do działania. Inaczej będziesz czekam tygodniami, miesiącami i latami na poprawę humoru przełożonego i chociażby minimalną podwyżkę.  Nie czekaj w poczekalni, jeśli chcesz coś osiągnąć w życiu.
  2. Twoje emocje.  Jeśli chcesz się dobrze zaprezentować, czyli wyglądać na osobę godną zaufania, także trzymaj swoje emocje na wodzy. Nie krzycz, nie wal pięściami w stół, nie płacz, nie wyklinaj. Wyjdziesz na osobę psychicznie chorą. Z drugiej strony nie bądź bierna. Uśmiechnij się, kiedy trzeba, mów poważniejszym tonem, zwłaszcza jeśli wymieniasz swoje mocne strony, osiągnięcia, które podziałahą nie tylko na twoją korzyść, ale także na zyski, renomę firmy.
  3. Mów językiem korzyści. Przedstawiaj siebie jako kandydata do awansu, tak jak byś sam chciał się sprzedać lub coś bardzo konkretnego. Jakkolwiek to brzmi, w pracy nie stosuj zasady ,,Przepraszam, że żyję”. Nie możesz być smutny i wycofany, z napisem na czole, że w ogóle nie zasługujesz na to, żeby  Cię wysłuchano.
  4. Przygotuj się na trudne pytania.  Możesz postawić się w sytuacji szefa i postarać się wyobrazić, o co Ty zapytałabyś kandydata do awansu. Wcześniej przygotuj sobie gotowe odpowiedzi. Na pytanie ,,Dlaczego właśnie Ty zasługujesz na podwyżkę ?”  Mów tylko i wyłącznie o sobie. Nie powołuj się na kolegę, że skoro jesteście z tego samego działu i on otrzymał podwyżkę, to i Tobie się należy. Szef może Cię szybko sprowadzić na ziemię, mówiąc, co zrobił kolega, a czego Ty jeszcze nie zrobiłaś. Co innego, jeśli pracujesz w męskim gronie i jako jedyna nie otrzymałaś podwyżki, to masz prawo czuć się dyskryminowana. Zachowaj jednak spokój, pogadaj z kimś z innego działu np. działem HR lub działem kadr. Wybadaj sytuację a potem jeśli będziesz mieć jasność, podejmij raz jeszcze rozmowę z przełożonym albo się zwolnij i zatrudnij tam, gdzie Cię docenią.
  5. Wyróżniaj się na tle innych pracowników.  Jeśli nikt nie dba o wygląd, Ty zawsze ubieraj się tak, jakbyś zajmowała wysokie stanowisko (nawet póki co nie jest w twoim zasięgu, oczywiście do czasu). Nie spóźniaj się, od czasu do czasu, zgódź się na nadgodziny. Nie przesadzaj jednak z nadmiernym poświęcaniem każdej godziny swojego wolnego czasu na pracę. Szybko się wypalisz, może nawet zrobią Ci się nawet wrzody albo wpadniesz w depresję. I co gorsza możesz pogrzebać swoje szanse na awans, siedząc na zwolnieniu lekarskim.
  6. Wykaż się inicjatywą podczas wspólnych projektów. Możesz tym zapunktować u szefa, pamiętaj tylko, żeby jasno określić, co zrobiłaś Ty, a co reszta. Ludzie lubią sobie przypisywać cudze zasługi. Bądź czujna.
  7. Bądź cierpliwa. Bywa, że na sukces trzeba dłużej popracować. Nie poddawaj się, ale uważaj, żeby nie utknąć w martwym punkcie. Jeśli latami nic się nie zmienia, to zmień pracę. Chyba, że pasuje Ci tak, jak jest.  Często trzeba się wykazać odwagą i determinacją, by dokonać zmian. Zmiany mogą powodować lęk. Ale można dalej działać, nie zapominać o lęku, ale też nie wolno mu się poddawać.