wtorek, 4 kwietnia 2017

Ziołowy sposób na ból kręgosłupa i mieśni

Współczesny i niehigieniczny tryb życia (szybki, z niewystarczającą ilością snu, ubogą dietą, intensywną pracą zawodową, przewlekłym stresem) ma wpływ na dolegliwości kręgosłupa, mięśni i stawów. Popularne i przewlekłe choroby: rwa kulszowa, artretyzm, reumatyzm, dna moczanowa są nie tylko bolesne, ale utrudniają normalne funkcjonowanie. Wymagają skomplikowanego leczenia, często nawracają i pogarszają samopoczucie chorych prowadząc nawet do depresji.


Każdy, kto choć raz w życiu cierpiał na rwę kulszową lub nawet słabsze bóle w obrębie kręgosłupa, wie że nie da się wtedy cieszyć życiem. Zdarzają się nawet młodych osobom, a nie jak to było dawniej ludziom w średnim i starszym wieku. W razie wystąpienia jakichkolwiek bólów warto udać się od razu do specjalisty. Stosowanie leków i masaży na własną rękę może skończyć się kontuzją.  Masaż zwłaszcza wykonywany przez osobę, która się na tym nie zna, może przynieść prawdziwą szkodę a zwłaszcza nasilenie dolegliwości. W przypadku łagodnych bólów mięśni czy stawów może pomóc, ale tylko wtedy gdy nie toczy się stan zapalny. W przypadku reumatyzmu niezbędne jest leczenie farmakologiczne.

Jakich olejków używać do masażu?
Olejek z lawendy działa przeciwbólowo i uspokajająco. Sosnowy i eukaliptusowy i miętowy ma działanie chłodzące, odświeżające. Dziurawcowy i jałowcowy także łagodzi ból.


Dieta i zioła
Warto przyjrzeć się swojej diecie. Według medycyny chińskiej dolegliwości kostno-stawowe są związane z z zaburzeniami układu pokarmowego. Dolegliwości kręgosłupa, mięśni i stawów wiążą się z zalegającymi toksynami (głównie kwasem moczowym w tkankach organizmu). Wprowadzając zioła warto wziąć pod uwagę te, które  usprawniają przemianę materii. Można spróbować naparów z  krwawnika, werbeny, rumianku, melisy, lawendy, mięty, lukrecji, wiązówki błotnej, fiołka trójbarwnego, imbiru, pokrzywy, czyśćca lekarskiego, mniszka lekarskiego, szałwii lekarskiej, rozmarynu, rdestu wielokwiatowego, kopra włoskiego, pluskwicy sercolistnej oraz pieprzowca owocowego (chili) .

Skurcze mięśni mogą być objawem stresu, przemęczenia oraz niedoboru pierwiastków (magnezu, potasu, sodu). Można spróbować naparu z kaliny koralowej, a do masażu użyć olejku  z majeranku, dziurawca lub słodkich migdałów.

Dna (skaza moczanowa) wynika z nadmiernej ilości kryształków kwasu moczowego w organizmie chorego. Z diety należy wykluczyć alkohol i używki (kawa, papierosy) oraz ograniczyć spożycie tłustych ryb, mięczaków i skorupiaków. Objawem jest ból i obrzęk stawów. Przyczyną mogą być też zmiany zwyrodnieniowe postępujące wraz z wiekiem.  
W przypadku nasilonego artretyzmu reumatoidalnego, lukrecja, cynamon, wiązówka błotna może pomóc opanować ból. Pamiętać należy, że to ostanie zioło jest źródłem salicylanów. Jeśli, ktoś jest uczulony na aspirynę i jej pochodne musi z niej zrezygnować. Dieta, umiarkowany wysiłek fizyczny dostosowany do stanu zdrowia, płci, wieku jest pomocny. Leki chemiczne są czasem niezbędne, ale warto pamiętać, że działają tylko wtedy, gdy się je zażywa. Nie są pozbawione skutków ubocznych, a niektóre mogą uzależniać. Po ich przerwaniu organizm może się ich domagać i manifestować to nasilonym bólem z tzw. odstawienia. Zioła są pomocne, ale nie działają od razu. Przy słabym dolegliwościach sprawdzą się znakomicie. Także po leczeniu farmakologicznym oczyszczą organizm.