piątek, 5 maja 2017

AA, czyli alergik vs. alkohol

Alkohol wyzwala reakcję alergiczną na inne alergeny. Czasem sam uczula. Po spożyciu, w organizmie alergika, uwalnia się w bardzo dużej ilości histamina z leukocytów. Nie tylko alkohol etylowy ale także aldehyd octowy szybko przenika do krwi i płuc. Może powodować świąd, zaczerwienienie a nawet ból i pękanie skóry, silne zawroty i bóle głowy, pokrzywkę, gorączkę, biegunkę, wymioty, obrzęk twarzy i szyi, obrzęk naczynioruchowy. Nadużywanie, u wszystkich, nie tylko u alergików, może doprowadzić do marskości wątroby, uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i mięśnia sercowego oraz znacznego podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego, dochodzi do spadku ciśnienia tętniczego oraz problemów z oddychaniem, prowadzące nawet do śmierci (gdy w porę nie będzie zapewniona profesjonalna pomoc medyczna)

Trzeba mieć świadomość, że etanol wpływa na przepuszczalność błon jelit, a to prowadzi, do szybszego wnikania alergenów do krwi, zamiast być wydalonym z organizmu. Stąd też po piciu alkoholu, alergik może uczulać się na kolejne alergeny, bo jego jelita stają się coraz bardziej nieszczelne!

Kobiety są trzy razy bardziej narażone na zatrucie alkoholem niż mężczyźni!


Alkohol podnosi poziom cukru we krwi, i tym samym, prowadzi też do schorzeń trzustki. Przyspiesza starzenie organizmu, i co za tym idzie wpływa na wygląd skóry, która robi się cienka, pomarszczona, zszarzała, pozbawiona elastyczności. Do tych skutków dochodzą nie tylko zmarszczki, ale także głębokie cienie pod oczami i obrzęki powiek.

Ryzykiem zgonu obarczona jest mieszanka: alkohol+leki nasenne+przeciwbólowe+nasercowe+antydepresanty+leki antyhistaminowe.

Niestety popularna mieszanka zabiła już wiele gwiazd światowego formatu: piosenkarzy, aktorów, reżyserów, a także tzw. ,,zwykłych zjadaczy chleba".

Alergia na wino
Napad astmy oskrzelowej występuje dosyć często po czerwonym winie, a rzadziej po winach białych czy szampanie. Uczuleni na wino, przy okazji, są uczuleni na pleśnie, grzyby, drożdże, niektóre owoce. Wino zawiera także sulfity-substancje, które zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów. A także śladowe ilości pestycydów.

Warto wiedzieć, że nadmiar histaminy prowadzi także do bólu głowy, u bardzo wrażliwych osób i zwłaszcza u alergików, migrena może już chwycić po 1 lampce wina!


Popularnym alergenem wziewnym w Hiszpanii czy Francji jest pyłek winogronowy. Znajduje się także w winie, i nawet jego niewielkie stężenie może prowadzić do obrzęku spojówek czy astmy!

Alergia na piwo
Dlaczego ten trunek szkodzi alergikom?! Bo zawiera uczulające substancje, ale nie wszystkim szkodzi.

Tylko tym osobom, które nie tolerują słodu jęczmiennego, drożdży, pszenicy, żyta, kukurydzy, czyli tzw. ,,bezglutenowców". 


Uczulają się dosyć często pracownicy browarów. Piwo bywa przez niektóre kobiety stosowane do płukanek włosów, ale alergiczka i na to powinna uważać, bo może się skończyć wysypką na skórze głowy.

Alergia na wódkę

Wódka jest stosunkowo najmniej uczulającym alkoholem.

Może to wynikać z tego, że nie zawiera wielu dodatków, jak to w przypadku piwa czy wina. Osoby na diecie bezglutenowej mogą mieć nasilone dolegliwości ze strony układu pokarmowego, bo wódka tradycyjna powstaje z żyta.

Alergia na tequilę

Wysokoprocentowy alkohol z niebieskiej agawy pochodzi z dalekiego Meksyku. Tu przyczyną uczulenia jest także reakcja na tę roślinę lub ponadto sam etanol może wyzwalać w organizmie niepożądane reakcje.

Dużo także zależy od ilości spożytego trunku. W skrajnych przypadkach nawet mała ilość zaszkodzi.

Wszystko jest dla ludźmi, ale niestety alergicy muszą uważać na napoje wyskokowe.