niedziela, 14 maja 2017

Co daje nam hobby?

Większość osób może powiedzieć, że ma swoją pasję. Niektórzy jednak nie mogą powiedzieć, co to jest hobby, bo go nie posiadają. Jedni z lenistwa lub jak twierdzą z chronicznego braku czasu. Wielu z nas, już od dzieciństwa rysuje, gra na instrumencie lub fotografuje. W życiu trzeba nieraz wielu rzeczy spróbować, żeby wiedzieć, co się nam podoba. Hobby pomaga zredukować stres, rozładować napięcie dnia codziennego. Pozwala odnaleźć równowagę między życiem zawodowym, a osobistym. Wszyscy jesteśmy zabiegani. Mamy tyle spraw na głowie. Praca. Dom. Związek. Dzieci. Napięty grafik sprawia, że tak naprawdę zapominamy o sobie.

fot.by me
,,Należy tak zorganizować życie, aby każda chwila w nim miała swoje znaczenie” (Iwan S. Turgieniew, pisarz rosyjski.)

Czy posiadanie hobby jest drogie?


Owszem jest, ale nie każde. Jeśli marzy nam się żeglowanie, to zaraz myślimy, że nie stać nas na jacht, ani nawet na zwykłą łódkę. Może zacznijmy od zapisania się np. spływ kajakowy. Sprawdźmy czy kontakt z wodą i dziką przyrodą nam odpowiada. Poza tym dziś żyjemy w czasach, gdzie wszystko można wypożyczyć, począwszy od torebki, a kończąc na jachcie. Podobnie jest z fotografowaniem. Mówimy, że przecież nie stać nas na lustrzankę z kompletem drogich obiektywów i innych akcesoriów. Może najpierw pobawmy się zwykłym kompaktem lub smartfonem. Kto powiedział, że musisz zaczynać od drogiego sprzętu. Zacznij od czegokolwiek, i sprawdź, czy daje Ci to przyjemność. Jeśli się wkręcisz w świat fotografii, z czasem uzbierasz kasę na lepszy sprzęt. Nawet przy niskiej pensji, zamiast kolejnych drobiazgów (każdy z nas czasem kupuje coś, co mu kompletnie nie jest potrzebne do szczęścia, więc spokojnie może się bez tego obejść) zaczniesz składać stówkę do stówki lub ewentualnie warto zastanowić się nad kredytem.

O oszczędzaniu napisano już wiele ale dalej kupujemy za dużo. Mimo że od jakiegoś czasu panuje moda na rozsądne zakupy, to i tak zwabieni reklamami, obłowimy się kolejnymi rzeczami tego samego typu. Zakupoholizm, podobnie jak inne nałogi bywa zgubny. Pieniądze wydane na hobby nie pójdą do kosza, bo już wiesz że będziesz robić, to co kochasz. Masz świadomość, że to inwestycja. W Ciebie. Poprawi się Twoje samopoczucie. Wzrośnie samoocena, cierpliwość i wytrzymałość, która przyda się w życiu nie tylko zawodowym. Dzięki pasji będziesz też osobą bardziej otwartą na nowości.


fot.by me


Remedium na porażki życia codziennego

Jeśli chwilowo załamie się Twój świat, zakończysz nieudany związek, zostaniesz bez pracy, a na nowe nadzieje jest jeszcze za wcześnie...zawsze będziesz mieć pasję! A ona podobnie jak wiara potrafi dodawać siły. Uspokaja skołatane nerwy. Daje wytchnienie. Jest doskonałą odskocznią. Nawet jeśli skończyło się coś ważnego dla Ciebie, nie oznacza, że musisz się całkowicie pogrążać w otchłani rozpaczy. Miłość się skończyła. Partner Cię rozczarował. Przyjaciel Cię opuścił. Rodzina zawiodła. Straciłeś pracę. Życie bywa podłe, ale to zawsze możesz zadbać o jakość swojego wolnego czasu.

Nie można pytać życia o sens, można mu tylko go nadać. (Romain Gary, pisarz francuski)

Hobby to nie jest przymus

Ma ułatwiać oderwanie się od szarej rzeczywistości. Nie warto nikogo naśladować. Sugerować się czyimś wyborami, czy też modą. Ty jesteś ważna i Twoje decyzje są ważne. Jeśli haftowanie wydaje Ci się staromodne czy nudne, to zawsze możesz wybrać coś bardziej aktywnego np. jazdę na rowerze lub fotografowanie. Wszystko zależy od tego, czy cenisz aktywnie spędzany czas, czy wolisz się wyciszyć i pooglądać czarno-białe filmy. Przejrzeć swoją kolekcję znaczków lub pomarzyć.

W wyborze dwojego hobby, sugeruj się tylko i wyłącznie swoimi odczuciami.