niedziela, 14 maja 2017

Co daje nam hobby?

Większość osób ma swoją pasję. Niektórzy jednak nie mogą powiedzieć, co to hobby, bo go nie posiadają. Jedni z lenistwa lub jak twierdzą z chronicznego braku czasu. Niektórzy już od dzieciństwa rysują, grają na instrumencie. W życiu trzeba nieraz wielu rzeczy spróbować, żeby wiedzieć, co się nam podoba. Hobby pomaga zredukować stres, rozładować napięcia dnia codziennego. Pomaga odnaleźć równowagę, między życiem zawodowym a osobistym. Wszyscy są zabiegani. Mamy tyle spraw na głowie. Praca. Dom. Związek. Dzieci. Napięty grafik sprawia, że tak naprawdę zapominamy o sobie. ,,Należy tak zorganizować życie, aby każda chwila w nim miała swoje znaczenie” (Iwan S. Turgieniew, pisarz rosyjski.)
fot.by me
Czy posiadanie hobby jest drogie?
Owszem jest, ale nie każde. Jeśli marzy nam się żeglowanie, to zaraz myślimy, że nie stać nas na jacht, ani nawet na zwykłą łódkę. Może zacznijmy od zapisania się np. spływ kajakowy. Sprawdźmy, czy kontakt z wodą i dziką przyrodą nam odpowiada. A jeśli marzy nam się patent sternika motorowodnego, spróbujmy dowiedzieć się, jak to wygląda od strony praktycznej. Poza tym dziś żyjemy w czasach, gdzie wszystko można wypożyczyć, począwszy od torebki a kończąc na jachcie. Podobnie jest z fotografowaniem. Mówimy, że przecież nie stać nas na lustrzankę z kompletem drogich obiektywów i innych akcesoriów. Zapominamy o jednym może najpierw pobawić się zwykłym kompaktem lub smartfonem. A kto powiedział, że musisz zaczynać od drogiego sprzętu. Zacznij od czegokolwiek, i sprawdź, czy daje Ci to przyjemność. Jeśli się wkręcisz w świat fotografii, z czasem uzbierasz kasę na lepszy sprzęt. Nawet przy niskiej pensji, zamiast kolejnych drobiazgów (każdy z nas czasem kupuje coś, co mu kompletnie nie jest potrzebne do szczęścia, więc spokojnie może się bez tego obejść) zaczniesz składać dyszkę do dyszki, stówkę do stówki. I pewnego dnia zakupisz wymarzony sprzęt. O oszczędzaniu napisano już wiele a my dalej dużo kupujemy. Mimo że od jakiegoś czasu panuje moda na rozsądne zakupy, to i tak zwabieni reklamami, obłowimy się kolejnymi rzeczami tego samego typu. Zakupoholizm, podobnie jak inne nałogi bywa zgubny. Pieniądze wydane na hobby nie pójdą do kosza, bo już wiesz że będziesz robić, to co kochasz. Masz świadomość, że to inwestycja, w Ciebie. Ty na niej zyskasz najwięcej. Poprawi się Twoje samopoczucie. Wzrośnie samoocena, cierpliwość i wytrzymałość, która przyda się w życiu nie tylko zawodowym. Dzięki pasji będziesz osobą bardziej otwartą na nowości.
fot.by me


Remedium na porażki życia codziennego
Jeśli chwilowo załamie się Twój świat, zakończysz nieudany związek, praca stanie się nudna, zawsze będziesz mieć pasję. A ona podobnie jak wiara potrafi dodawać siły. Uspokaja skołatane nerwy. Daje wytchnienie, bo coś się skończyło, ale to nie oznacza, wszystkiego. Masz jeszcze po co żyć, mimo że wydaje Ci się, że świat się już skończył. Bo miłość się skończyła. Przyjaciel Cię opuścił. Rodzina zawiodła lub straciłeś pracę.

Nie można pytać życia o sens, można mu tylko go nadać. (Romain Gary, pisarz francuski)

Hobby to nie jest przymus
Ma ułatwiać oderwanie się od szarej rzeczywistości. Ale nie warto nikogo naśladować. Sugerować się czyimś wyborami, czy też modą. Ty jesteś ważna i Twoje decyzje są ważne. Jeśli rysowanie, haftowanie wydaje Ci się staromodne czy nudne, to zawsze możesz wybrać coś bardziej aktywnego np. jazdę na rowerze lub fotografowanie. Wszystko zależy od tego, czy cenisz aktywnie spędzany czas,czy wolisz się wyciszyć i pooglądać czarno-białe filmy. Przejrzeć swoją kolekcję znaczków lub pomarzyć. W wyborze, sugeruj się tylko i wyłącznie swoimi odczuciami.

1 komentarz:

  1. Zapraszam również do siebie ;)
    http://fame-is-not-important-fanfiction.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń