poniedziałek, 1 maja 2017

Nie zaśmiecajmy lasów!

Dlaczego ludzie zaśmiecają lasy? Las, to jedno z miejsc, gdzie można jeszcze odetchnąć świeżym powietrzem. Jak się kończy zwiedzanie lasów? Potykaniem o śmieci. Pojedyncze plastikowe butelki, czy papier toaletowy to jest norma, bardzo niechlubna norma. Jednak coraz częściej są to wielkie plastikowe torby, wypełnione odpadami po same brzegi. Między drzewami można znaleźć wszystko: od butów, ubrań, po meble. Między słowami, kto i kogo tego nauczył? Skąd to przyzwolenie na śmiecenie?

fot.by me/tka wygląda współczesny las?!
Czy tak wielkim problemem jest wyniesienie śmieci do osiedlowych pojemników? Nie. Wywóz starych mebli też można załatwić. I to za darmo, bo ekipy sprzątające, zazwyczaj co tydzień zabierają większe "graty". Dobrych nawyków uczymy się w domu rodzinnym, np. nie tylko wyrzucania śmieci ale także ich segregacji. Nawet jeśli u "nas" nie przywiązywało się wagi do śmieci, to zawsze można wprowadzić swoją-nową tradycję. I uczyć, na swoim przykładzie, innych. Segregacja śmieci nie powinna być przejściową modą, a obowiązkiem. Zużyty sprzęt elektroniczny?Odpowiednie punkty przyjmują go z radością. Recykling jest na topie, jak nigdy wcześniej. Zgodnie z zasadą, po co tworzyć nowe, jak można wykorzystać stare.

Wraz z rozwojem konsumpcyjnego stylu życia, naturalnie rośnie ilość śmieci. Świadomość społeczeństw także wzrasta. Na logikę, przy braku zarządzania odpadami, śmieci nas po prostu zasypią. Komunikaty w stylu: ,,Nie śmieć!”, ,,Wrzuć do kosza!” mają zachęcać nie tylko najmłodszych.

Degradacja odpadów jest długotrwała

Nie zaśmiecajmy lasów. Wiele produktów nadaję się do recyklingu. Warto przypomnieć, że np. aluminiowa puszka ma się rozkładać 350 lat, foliowane środki higieniczne np. pieluchy będą potrzebowały aż pół wieku, by zniknąć z globu. Dla porównania skórka od banana tylko 6 m-cy. Tylko niedopałki papierosów rozkładają się aż 10 lat. W przypadku ciuchów, wełniane czy bawełniane rzeczy, około roku, a już syntetyki potrzebują 500 lat lub nawet więcej. W przypadku opon gumowych, naukowcy nie są pewni, czy rozkład jest w ogóle możliwy. Dlatego recykling wielu produktów, ciuchów i sprzętów to jedyna droga, by choć trochę zadbać o ziemię. I o przyszłe pokolenia.

Wydajemy miliardy na ochronę środowiska, podobnie jak na służbę zdrowia. Środowisko naturalne jest coraz bardziej skażone. Lasy w Polsce są w większości osłabione. Najgorsza sytuacja jest niestety na Górnym i Dolnym Śląsku. Na terenach południowo-zachodnich większość lasów jest poważnie osłabionych lub wręcz obumierających! W pozostałych rejonach są średnio osłabione, ale sytuacja może ulec pogorszeniu. Gleby są skażone metalami ciężkimi (Śląsk przoduje)  i innymi chemikaliami. Rzeki są w opłakanym stanie.

Lekarze od lat podkreślają rolę czystego środowiska naturalnego w zachowaniu zdrowia. Także w zanieczyszczeniu środowiska upatrują się przyczyn chorób alergicznych (w tym astmy), chorób serca i krążenia, nowotworowych, osteoporozy a także chorób psychicznych. Zaśmiecając lasy, niszczy samych siebie!