czwartek, 25 maja 2017

Skąd się biorą pryszcze u 30-latki?

Pryszcze, zaskórniki zazwyczaj dotyczą dorastającej młodzieży w wieku 11-18 lat, czasem trądzik utrzymuje się do wieku około 25 lat. Bardzo często zdarza się, że niektórzy nie mieli z styczności z trądzikiem ani w podstawówce, ani w szkole średniej. Pojawił się na studiach i na początku kariery zawodowej. W przypadku ropnych wykwitów o dużym natężeniu nie obejdzie się bez leczenia dermatologicznego, dietetycznego, hormonalnego a czasem i psychoterapii.
Skąd się bierze trądzik u młodych dorosłych?

Winę ponosi np. zmiana diety na studiach (nie ma to jak obiady rodzinne) na bardziej uboższą w witaminy i składniki mineralne (nareszcie rodzice nie namawiają np. na szpinak czy mięso) Młodzi myślą, jesteśmy już dorośli możemy zatem pić tyle kawy ile chcemy, podobnie jest z alkoholem. Ten ostatni  jest mocno kaloryczny a dieta bogata w cukry przyspiesza powstawanie trądziku. Do tego dieta śmieciowa: białe pieczywo, frytki, hamburgery, słodycze mogą nie tylko pogarszać stan skóry, ale także zaburzać funkcjonowanie hormonów, nie tylko płciowych. Puste kalorie powodują wyrzut insuliny a ta pobudza męskie hormony do pracy, które rozregulowują gospodarkę hormonalną kobiet (groźna insulinoodporność).

Kolejną sprawą jest stres przed sesjami egzaminacyjnymi lub nowe (nieznane) obowiązki w pierwszej pracy. Problemy w życiu osobistym np. wzloty i upadki w miłości. Stan psychiczny ujawnia się na skórze. W biografii Brigitte Bardot możemy wyczytać, że ta wielka francuska aktorka zawsze przed rozpoczęciem zdjęć do filmów miała twarz usłaną zanieczyszczeniami. Kto by pomyślał, że nawet jedna z najpiękniejszych aktorek miała problem z cerą, zwłaszcza, gdy dopadał ją stres. Oglądając filmy z jej udziałem nie widzimy ani jednego pryszcza, ale aktorka mogła sobie pozwolić na współpracę z wybitnymi charakteryzatorkami.

Sport z jednej strony ma same plusy-ułatwia utrzymanie i zbudowanie ładnej sylwetki, dodaje więcej energii do działania. Z drugiej jednak strony, sporty zwłaszcza wyczynowe są wyczerpujące i mogą rozregulować cykle. Jeśli do tego dojdzie adrenalina, rywalizacja, chęć bicia rekordów, wygrywania, to pojawi się stres. Według ginekologów u kobiet spadną wtedy hormony: estrogen i progesteron, a wzrośnie testosteron, który naturalnie występuje u kobiet w śladowych ilościach. Gdy będzie go za dużo u kobiet, automatycznie zwiększy się praca gruczołów łojowych. Na skórze będzie więc więcej sebum, które niedokładnie usuwane lub nieodpowiednimi środkami, będzie odpowiadać za rozwój trądziku. Dojdzie do zatkania porów, a stąd prosta droga do wągrów, zaskórników i ropnych pryszczy.

Druga faza cyklu miesiączkowego powoduje czasem pogorszenie stanu skóry. Co miesiąc dochodzi w organizmie do różnych przemian chemicznych, hormonalnych. Kilka pryszczy są uznawane za normę. Jednak gdy trądzik jest wyjątkowo dokuczliwy i nie znika wraz z nowa faza cyklu, warto wybrać się do lekarza na badania hormonalne. Najprawdopodobniej zleci kurację, by zapanować nad hormonami, bo podczas przyjmowania np. hormonalnych środków antykoncepcyjnych, poziom hormonów, jest na stałym poziomie przez cały cykl. Podczas 7-dniowej przerwy następuje ich spadek, ale na krótko przed wystąpieniem krwawienia i raczej nie ma dużego wpływu na cerę. Stosowanie tego typu leków niesie jednak szereg zagrożeń i nie zawsze można je zastosować, nie narażać się na uszczerbek na zdrowiu (ryzyko raka hormono-zależnego, wystąpienia lub nasilenia się migren, zakrzepicy, nadciśnienia, cukrzycy, chorób układu pokarmowego)

Makijaż jest modny, ale stosowanie tych wszystkich warstw baz, podkładów, korektorów, pudrów, bronzerów, rozświetlaczy działa niekorzystnie na skórę. Podobnie jak nie oczyszczanie i nie odkażenie przyborów kosmetycznych: pędzli, puszków, gąbek itp. Nawet najdroższe kosmetyki mogą zapychać pory skóry. Z drugiej strony trądzik obniża samoocenę i koło się zamyka, bo wyjście bez makijażu okazuje się problemem przy cerze trądzikowej. Tu przyda się psychoterapia, która pomoże oswoić się z wizją długotrwałego leczenia zmian trądzikowych.

Powodów powstawania trądziku jest wiele. Ogólne rady:
  • Nie powinnyśmy się przeforsowywać na siłowni (jeśli nie jesteś sportowcem, to aktywność fizyczna powinna służyć poprawie samopoczucia, a nie biciu rekordów)
  • Stosować dobrze zbilansowaną dietę (unikać zwłaszcza nadmiaru cukru)
  • Unikać używek: alkoholu, słodyczy, nikotyny, leków, kawy, bardzo ostrych przypraw
  • Ograniczyć stres (całkowicie go nie wyeliminujemy, ale nie możemy dopuścić by przejął nad nami władzę)
  • Malować się oszczędnie, tylko i wyłącznie produktami beztłuszczowymi, bez parafiny, olejów mineralnych, parabenów, tzw. niekomedogennymi, czyli nie zapychającymi porów skóry
  • W razie kłopotów oddać twarz w ręce doświadczonego dermatologa
  • Wykonać badania hormonalne
  • Stosować zioła (wykluczone dla alergików, zwłaszcza uczulonych na trawy i chwasty, ale u innych osób mogą okazać się wybawieniem, polecam ten artytkuł)