poniedziałek, 22 maja 2017

Sposoby na idealne zdjęcia

Każdy z nas chce mieć album fotografii,  z którego będzie dumny. Jednocześnie zdecydowana większość z nas podarła, spaliła, skasowała zdjęcia, z których nie była zadowolona.  Wiele zależy od umiejętności fotografa, ale od modela także. Dobry, drogi sprzęt nie gwarantuje super fotki, bez dobrej wizji obydwu osób, ale także kilku szczegółów.

fot.by me

Co wziąć pod uwagę?
 1. Scenerię-jest bardzo ważna, bo współtworzy klimat np: parki, góry, lasy, morza, jeziora, rzeki, mosty, zabytki: zamki, kamienice, muzea. Liczy się nie tylko przyroda, ale też architektura oraz ciekawe wnętrza. W przypadku sesji na plaży, trzeba mieć na uwadze dobro sprzętu i nie zmieniać obiektywu w lustrzance, bo to prosty sposób na ,,zapiaskowanie” sprzętu, nierzadko drogiego.
 2. Statyw to podstawa. Profesjonaliści polecają wykonywać zdjęcia z pomocą statywu. Nierozsądne dla zdrowia naszego wzroku jest patrzenie przez wizjer prosto w słońce. Można oślepnąć lub poważnie uszkodzić oczy. Nawet posiadacze zwykłego kompaktu mogą zamontować go na statywie. Zdjęcie ze statywu jest korzystniejsze dla naszej sylwetki i twarzy niżeli fotka z ręki, tzw. selfie. Dlaczego? Bo to ostatnie zniekształca twarz-powiększa i wykrzywia, duże oraz krzywe nosy z natury, a małe i zadarte także wyglądają na większe niż są w rzeczywistości. Co więcej selfie zmniejsza także ramiona i klatkę u mężczyzn, a u kobiet pomniejsza biust. A tego chyba nikt nie chce. Większości osobom zależy na wyeksponowaniu walorów urody i sylwetki, męskiej czy damskiej.

 1. Porę dnia, ta najlepsza: późne popołudnie, gdy słońce jest już nisko, ale jeszcze przed zachodem słońca lub bardzo wczesnym rankiem. Najmniej korzystna pora, to środek dnia, południe, gdy słońce operuje prostopadle. Nawet z wykorzystaniem najlepszego sprzętu, zdjęcia wyjdą prześwietlone z ciemnymi zagłębieniami na twarzach modeli. I średnio pomagają wtedy lampy oraz inne akcesoria. Wiele zależy także od sprawności technicznej sprzętu, doświadczenia fotografa i odpowiedniej postprodukcji przy użyciu programów typu Lightroom czy Photoshop.

 1. Pomysł na sesję zdjęciową. Musimy się zastanowić, czy bardziej interesuje nas retro klimat, high fashion, street, a może klimat rustykalny, buduarowy, magiczny, bajkowy, sensualny.

 1. Pozowanie. Modele i modelki, ci profesjonalni sprawdzą się najlepiej. Możesz oczywiście obserwować znane topmodelki, baletnice, tancerki, gwiazdy kina, muzyki  i zainspirować się. Jeśli modeling jest Ci obcy, a chcesz ładnie i stylowo wyjść na fotkach musisz pamiętać o kilku zasadach. Nie możesz być spięty. Warto się rozluźnić. Pomyśleć o czymś przyjemnym. Uśmiech i wewnętrzny optymizm to podstawa. Wszelkie nastroje wyjdą czarno na białym np. udawany uśmiech. Nie musi być stuwatowy, czasem ten subtelniejszy doda więcej wdzięku niż ten wymuszony.  Nie garb się, bo wyjdziesz na osobę, która ma problemy z kręgosłupem albo jest przestraszona. Makijaż, fryzura, ubranie, buty oraz dodatki są bardzo ważne. Dopasowanie do typu urody i figury mogą zdziałać cuda, ale nie są najważniejsze. Kieruj się charyzmą i naturalnym wdziękiem modela/modelki, pamiętaj reszta to tylko oprawa.

 1. Osobowość modela/modelki.  Zdjęcia obnażają wiele, nie tylko wady figury, czy niedostatki urody ale przede wszystkim typ osobowości. Nie ma co na siłę udawać kogoś, kim się nie jest.  Atmosfera oraz nić porozumienia z fotografem jest bardzo ważna. Luźna rozmowa sprawia, że nie czujemy się obco i może dodać odwagi zwłaszcza osobom nieśmiałym. Jednak nie ze wszystkimi osobami jest możliwa przyjaźń. Często znani fotografowie przyznają, że ciężko się współpracuje z niektórymi modelami. I modele nie pozostawiają suchej nitki- nazywając ich tyranami pracy, bo nie ustąpią dopóki model/modelka nie dostosuje się do ich wizji zdjęcia.

 1. Rekwizyty. Wszelkie dodatki stroju jak kapelusze, biżuteria, apaszki, okulary, rękawiczki, torby, torebki, aktówki są ważne. Innym rodzajem są kwiaty, książki, gazety lub efektowny kubek kawy (te plastikowe z sieciówek to obciach). W wizerunku profesjonalnym ważne jest narzędzie pracy np. laptop, smartfon, skórzany notes, dobrej jakości pióro.

Czym się kierować przy kupnie aparatu fotograficznego:

Niektórym osobom pasują zwykłe, i dosyć tanie, jak na sprzęt elektroniczny, kompakty. Inni, Ci którzy pracują jako profesjonalni fotografowie, bądź też są amatorami, ale o wyższym stopniu wtajemniczenia, wybierają lustrzanki. Dla niezdecydowanych pozostają jeszcze aparaty-bezlusterkowce. Czym się różnią? Wagą, cechami, wyglądem, przeznaczeniem i ceną.

Plusy kompaktów:
 • niska cena
 • lekka waga
 • nieduża wielkość, tzw. kieszonkowiec
 • przy zamkniętym obiektywie może upaść i nic mu się nie stanie

Minusy kompaktów:
 • ciemny obiektyw, co skutkuje słabą jakością zdjęć w kiepskich warunkach oświetleniowych np. w pochmurne dni, wieczór, w pomieszczeniach, powodując szumy, ziarna, zamazania itp.
 • nie ma możliwości zmiany obiektywu
 • szybko się rozładowuje w każdym klimacie, w wilgotnym jeszcze szybciej
 • mały zoom
 • tylko format .jpeg
 • przy otwartym obiektywie- upadek oznacza wyrzucenie aparatu do kosza, bo nikt nie naprawia kompaktów, gdyż ta cena, jest równa lub może przekroczyć jego wartość pierwotną, więc lepiej kupić nowy sprzęt

Plusy lustrzanek:
 • forma .jpeg, .  raw i inne
 • wysoka jakość zdjęć w niemalże każdych warunkach oświetleniowych
 • wytrzymała bateria
 • większa świadomość i możliwość nauki fotograficznego fachu, ze względu na rozbudowane menu i funkcje manualne. Mając lustrzankę, darujmy sobie tryb automatyczny i korzystajmy z funkcji, bo po to one są.
 • w razie zniszczenia obiektywu możemy dokupić inny i łatwo go zamontować. Możemy kupić różne obiektywy, w zależności od potrzeb, do portretów, 50 mm , to najlepszy wybór
 • łatwo sprzedać kit, zestaw body z obiektywem,  lub sam obiektyw na serwisach aukcyjnych. Zainteresowanie lustrzankami jest duże. Moda na social media podkręciła ten szał lustrzankowy. Każdy chce mieć fajne zdjęcia, którymi będzie mógł się pochwalić na Instagramie, Facebooku, Twitterze, Pintrest-cie itp.

Minusy lustrzanek:
 • ciężki sprzęt, na który składa się body i zazwyczaj dwa obiektywy (jeden uniwersalny, drugi do portretów).
 • drogi, im lepiej wyposażony w najnowsze zdobycze elektroniki np. odchylany monitor i inne
 • wymaga specjalnej torby do ochrony i transportu


Plusy bezlusterkowców:
 • niska waga
 • retro design-niektórzy to uwielbiają
 • mały, ale czasem jest dość spory obiektyw i można go wymieniać, choć jest tu mniejsza dowolność niż w lustrzankach
 • dobra jakość zdjęć, bo zazwyczaj obiektyw i matryca jest na takim samym poziomie jak w lustrzankach, a nawet lepsza
 • duży zoom, czasem większy niż w lustrzankach
 • format i .jpeg i raw

Minusy bezlusterkowców:
 • cena, bo najtańszy jest i tak o ponad tysiąc polskich złotych droższy niż podstawowa i najtańsza lustrzanka

Życzę udanych zdjęć, tych przed postprodukcją i po:)