poniedziałek, 5 czerwca 2017

Co wpływa na zaostrzenie alergii i astmy?

Nadwrażliwość na alergeny wziewne (trawy, chwasty, drzewa, pleśnie i grzyby) występują tylko w okresach pylenia, czyli najbardziej w przedwiośniu, wiosną, późnym latem i jesienią. Podczas gdy uczulenia na roztocza, sierść zwierząt oraz pokarmy obejmują cały rok. Ponadto złapanie infekcji układu oddechowego u alergika przebiega gwałtowniej, a wyleczenie trwa dłużej, wymaga także dodatkowych leków. Rozwinięta alergia wziewna i pokarmowa prowadzi do rozwoju astmy.
fot.by me 

Zaostrzenie astmy zazwyczaj występuje gdy:
 1. Chory na astmę dodatkowo przechodzi infekcje układu oddechowego (nieżyt gardła, nosa, zatok, uszu, oskrzeli czy też zapalenie płuc)
 2. Męczy go uporczywy katar lub kaszel, ma duszności spowodowane gorączką i niepokojem o swój stan zdrowia
 3. Stosuje leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, antybiotyki itp. także miejscowe spraye do nosa i gardła, lub tabletki do ssania
 4. Pali papierosy, mimo zakazu lekarza
 5. Nadużywa alkoholu (w skrajnych przypadkach należy z niego zrezygnować więcej tu)
 6. Nie stosuje diety wykluczającej produkty, które go uczulają
 7. Naraża się na wdychanie dymu nie tylko tytoniowego, ale także spalin, gazów, smogu
 8. Przemieszcza się z pomieszczeń o różnej temperaturze np. z zimnego do ciepłego i na odwrót
 9. Cierpi na otyłość, która wzmaga ataki choroby, bo częściej ma duszności z powodu mniejszej pojemności płuc
 10. Nie leczy refluksu, nadkwasoty żołądka i wrzodów (kwas solny podrażnia drogi oddechowe, wywołując kaszel, odchrząkiwanie a nawet wymioty)
 11. Stosuje drażniące środki zapachowe np. proszki, świece, perfumy, balsamy perfumowane
 12. Prowadzi stresujący tryb życia i miewa ataki paniki, co nie ułatwia swobodnego oddechu
 13. Nie stosuje wziewnych glikokortykosteroidów w terapii ciągłej i leków doraźnych, które w razie ataku szybko i długotrwale rozszerzają oskrzela (czeka aż samo minie, a codziennie nie chce się truć lekami, które skutecznie zapobiegają  nasileniu choroby lub jej  atakom)
 14. Nie stosuje leków przeciwhistaminowych w leczeniu alergii podstawowej (swędzenie i pieczenie oczu, łzawienie spojówek, wysypki skórne, suchy kaszel, alergie pokarmowe, w myśl zasady- ,,po co truć się codziennie”)

Astmę należy kontrolować, bacznie się obserwować, stosować leki.  Uprawiać sport, by polepszyć wydolność organizmu (spacer, pływanie, jazda na rowerze). Bardzo ważna jest dieta, z wykluczeniem produktów, które szkodzą.Warto też porzucić nałóg palenia papierosów i picia alkoholu. Unikać sytuacji konfliktowych. Nie przebywać w pomieszczeniach zadymionych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz