poniedziałek, 12 czerwca 2017

Czy buty dla kobiet są zdrowe?

Kobiety może trochę bardziej niż mężczyźni przykładają rolę do butów. Każda z nas ma ich zawsze trochę za mało, tzn. tak nam się wydaje. Reklamy kuszą. Kupujemy dużo ubrań i często od razu wybieramy pasujące buty. Ortopedzi w ostatnich latach mają ręce "pełne roboty". Trochę częściej pacjentami są kobiety, które noszą niewygodne obuwie lub mężczyźni, którzy przeforsowali ze sportem, czasem bijąc własne rekordy w nieodpowiednich butach. Kobiety, które słyną z tego, że ich buty muszą pasować do całości, częściej kupują te profesjonalne do biegania, osobne do gry w tenisa czy trekkingu. Nie oznacza, to że mężczyźni nie kupują profesjonalnych butów, robią to jednak rzadziej, i kupują jedne uniwersalne buty. Przynajmniej tak mówią statystyki.
fot.by me, szpilki DeeZee
Czy istnieją estetyczne, wygodne i zdrowe buty dla kobiet?
Część modnisi odpowie chórem, że "Nie!" Pozostałe jeszcze się zastanowią. Dlaczego? Obecnie mamy olbrzymi wybór obuwia na rynku rodzimym + te, które możemy zamówić przez Internet lub kupić za granicą. Im więcej możliwości, tym trudniejsza decyzja. Szpilki, koturny, japonki a nawet baletki/baleriny, to buty, na cenzurowanym przez wielu ortopedów.
fot.by me/9cm szpilka vs. 5 cm czółenka- szeroki obcas

Dlaczego szpilki?
Są krytykowane zarówno niezdrowe wysokości obcasów (często powyżej 8 cm) oraz wąskie czubki butów. W takich noskach, palce są ściśnięte w nienaturalny sposób, co sprzyja odparzeniom, odciskom i halluksom. Cały ciężar ciała jest skierowany na śródstopie i palce, ale to prosta droga do bólu i kontuzji zwłaszcza śródstopia oraz stawów kolanowych.W szpilkach stawiamy małe kroki, ale ten rodzaj obuwia przez wysokość obcasa wymaga dużego wysiłku stawów i mięśni nóg a nawet pośladków. Szpilki mimo, że dodają seksapilu, to raczej nie służą zdrowiu ich właścicielek. Zakładane od czasu, do czasu, dodadzą uroku i zmysłowości nogom, nie rujnując przy tym zdrowia.
fot.by me/CCC 

Dlaczego nie koturny?
Z podobnego powodu, co szpilki. Dodatkowo, w koturnach, zwłaszcza wysokich i stromych, dużo łatwiej o zwichnięcie lub skręcenie kostki. W rankingach, są oceniane jako te mniej seksowne niż szpilki, ale ich fanek nie brakuje.Większość kobiet uważa, że są wygodniejsze i stabilniejsze, choć to ostatnie odczucie to tylko złudzenie.

fot.by me/japonki Reseved
Zarzuty wobec japonek?
Pierwszy to sztuczny materiał piankowy, z którego są wykonane. Drugi, to zbyt płaska podeszwa, która przyczynia się do bólu pięt. Trzeci, to paski, które mogą odparzać miejsca między palcami. Czwarty, przyczyniają się do halluksów. Piąty, mogą nasilać lub powodować płaskostopie. Szósty, mogą prowadzić nawet do bólu kręgosłupa.
fot.by me/baleriny Lasocki

A co z baletkami (balerinami)?
Same w sobie są butami wygodnymi i bardzo uniwersalnymi. Jeśli nie mają zbyt wąskich nosków i nie są całkowicie płaskie. Gdy są, to mogą spowodować ostrogę pięt, poprzez oddziaływanie całego ciężaru ciała na tę część stopy. Przynajmniej 1.5. -2 cm gumowej podeszwy jest w stanie uchronić nas przed zbyt dużym naciskiem oraz ograniczyć ból pleców, zarówno odcinka lędźwiowego jak i szyjnego.
fot.by me/wąski nosek vs. szeroki

 Wpływ niewygodnego obuwia na stan zdrowia nie tylko stóp
Niewygodne buty mogą prowadzić do problemów ze zdrowiem stóp (haluksy, ostroga pięt) praz bólów kolan, stawów, mięśni. Czasem ból promieniuje nawet na kręgosłup, kark i szyję, a nawet może doprowadzić do bólu głowy. Halluksy, zwłaszcza te w bardzo zaawansowanym stadium, leczy się chirurgicznie. Ostrogę pięt-bolesną dolegliwość leczy się poprzez zmianę obuwia, zrzucenie nadwagi (mniejszy ciężar ciała może złagodzić lub wykluczyć jej występowanie), masaże, ultradźwięki, stosowanie żelowych podpiętek, odpoczynek. Najważniejsze jest jednak nie noszenie za małych, za płaskich butów. W skrajnych przypadkach kości pięty mogą boleć nawet w nocy, gdy leżymy. Stan ten wymaga wykonania rtg, konsultacji ortopedycznej oraz bezwzględnego słuchania zaleceń lekarza. Leczenie może trwać od kilku tygodni, do kilku m-cy. Zazwyczaj trwa 3-6 m-ce.

fot.by me/moda czy wygoda
Jaki rodzaj buta jest zalecany przez ortopedów?
Każdy, który posiada obcas dosyć szeroki, ale nie wysoki, maksymalnie do 5 cm, elastyczną i amortyzującą wstrząsy podeszwę, oddychającą wkładkę oraz dosyć szeroki nosek, który nie będzie ściskał palców. Szpilki są efektowne, ale nie do chodzenia na co dzień i przez wiele godzin. Podobnie jak koturna, choć w nich można wytrzymać trochę dłużej niż w szpilkach. Japonki są idealne pod prysznic, bo zapobiegają poślizgnięciu lub złapaniu grzybicy na basenie, czy w hotelu, nawet *****.  Ani szpilka, ani koturna, ani japonka nie nadaje się do prowadzenia samochodu, motoru czy jazdy rowerem. W szpilach i koturnach nie można za długo stać. W japonkach nie można wybrać się na dłuższy spacer, bo będzie to męczące zwłaszcza dla palców. Całkiem płaskie baletki prowadzą do bolesnej ostrogi. Jeśli nasza praca wymaga wielogodzinnego stania (8-10-12 h) to zastanówmy się nad zakupem profesjonalnego obuwia sportowego, bo od tego zależy nasze samopoczucie.
fot.by me/ECCO Rieker Antistress

Pielęgnacja stóp i butów
Warto pamiętać moczenia zmęczonych stóp w specjalnej soli, o wykonywaniu peelingu pięt, nawilżaniu zwłaszcza suchych i spękanych, używaniu płynów odświeżających lub sprayów do stóp, np. z olejkiem z drzewa herbacianego czy miętowego (szczególnie, gdy spędzamy całe dnie w jednych butach, w podróży).  

Jeśli zależy nam na tym, aby nasze buty posłużyły dłużej niż jeden sezon (nie zawsze to się udaje, nawet jeśli obuwie jest markowe) to warto pamiętać o paście i wosku oraz o sprayach odświeżających wnętrze butów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz