czwartek, 1 czerwca 2017

Jak zbudować pewność siebie?

Pewność siebie to przeciwieństwo lęku, strachu, niskiej samooceny. Minimalna ilość stresu jest potrzebna do życia. Jego nadmiar nie tylko obniża koncentrację ale prowadzi też do wypalenia zawodowego, bądź życiowego. Długotrwały stres nasila schorzenia przewlekłe, a także wyzwala szereg chorób zarówno fizycznych (nadciśnienie, wrzody żołądka i dwunastnicy, migreny) ale także przyczynia się do załamań nerwowych i depresji. Człowiek staje się nerwowy lub bierny a taki nie może być pewny siebie. Ponadto zaczyna szukać minusów w sobie a także wszędzie zaczyna widzieć pułapki, w większości wyimaginowane.

fot.by me

Skąd się bierze pewność siebie i dlaczego jej brak ?
Każdy z nas może ocenić się sam, ale jeśli widzisz w sobie same wady, musisz się poważnie zastanowić nad przyczyną. W dzisiejszych czasach, wszechobecne social media (Instagram, Facebook, Twitter, Tinder itp.) powodują, że ludzie jeszcze bardziej niż kiedyś porównują się z innymi. Zapominamy, że każdy z nas ma inne życie, nawet jeśli z boku może wyglądać podobnie. Inaczej wyglądamy, bo świat byłby nudny, gdyby składał się z samych klonów. Wykonujemy różną pracę, by być sobie potrzebni. Nie każdy może być lekarzem czy modelką. Są potrzebni różni ludzie, bo są różne potrzeby zarówno w życiu społecznym, jak i zawodowym. Oczywiście niby to wszystko wiemy a i tak nieustannie się porównujemy. Czasem wychodzimy z tym działaniem na dobre, bo w końcu potrafimy wyjść z cienia, widząc że inni w podobnej sytuacji doskonale sobie radzą. Innym razem, dziwimy się, czemu robiąc to samo, nie odnosimy sukcesu. Porównywanie się znacząco obniża pewność siebie. Tak jesteśmy wychowywani. Pamiętacie, jak nie można było dostać “trójki”, bo od razu rodzice, nauczyciele i szkolni koledzy porównywali, że tamten/tamta otrzymali lepszą ocenę. W pracy, nie jest łatwiej, szef może powiedzieć: ,,widzisz Kowalski nie starasz się tak jak Kowalska". Podobnie z awansami, gdy pracujecie w kilkuosobowym biurze i  jedna osoba z was otrzyma podwyżkę, to od razu u reszty spada pewność siebie. Jedni wezmą się jeszcze bardziej ,,do roboty” , inni rzucą to w cholerę, bo nie będą mogli znieść ciągłego współzawodnictwa i oceniania.

Pewność siebie a opinie innych
Każdy z nas przejmuje się opinią innych, ale w różnym stopniu. Nie raz, osoby nie chcą pokazać swojej siły czy też pewności siebie, bo boją się, że kogoś stracą. Z takim myśleniem lepiej uważać, bo jedyny, który może stracić, to ten, kto tak sądzi. Pewność siebie powinniśmy budować pozytywnymi myślami na temat własnej osoby, a nie kierować się opiniami, które i tak bywają zmienne. Zapewne wiesz, że są ludzie, którzy widząc Twoją pewność siebie, zaczynają Cię zbijać z tropu. Oni Ciebie po prostu eliminują jak przeszkodę, konkurencję. Zależy im, abyś to Ty poczuła się w tyle, na tyle słaba, by już im nie zagrażać. Ty stracisz to, o co walczysz i przy okazji swoją pewność siebie. Oni zgarną nagrodę. Są osoby, które potrafią czerpać radość z cudzych porażek. Więcej tu.

Rada jest jedna: możesz się sugerować opinią innych albo żyć po swojemu. Masz świadomość, że ile ludzi, tyle opinii. Nie sposób zgodzić się z każdą. Warto przemyśleć, jaką informację ta osoba Ci przekazała, ale  nie musisz się jej podporządkowywać bezgranicznie.
fot.by me

Pewność siebie a przeszłość
Nasze życie składa się z przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości. Na tę pierwszą nie mamy już wpływu. Ważne jest to, co tu i teraz bo rzutuję na to, co dopiero nastąpi. Nie zapominajmy o tym, czego się już nauczyliśmy.  Nie warto też z lękiem podchodzić do nowości. Nie warto się do niczego zmuszać, ale całkowita rezygnacja też nie jest korzystna, bo sprawia że stoimy w miejscu. Jedni są fanami małych kroków, inni skoków na głęboką wodę. Człowiek uczy się całe życie i między innymi ten fakt wyróżnia go od zwierząt. Myślisz, że jak nie zakończyć związku, nie porzucisz beznadziejnej pracy, nie zmienisz miejsca zamieszkania, to ktoś Ci podziękuję?! Nic z tych rzeczy. Będziesz postrzegana, jako osoba, która boi się zmian. Boi się mieć realny wpływ na swoje życie. Nikt nie da Ci nagrody za bycie cierpiętnicą. Jeśli aspirujesz do bycia świętą, muszę Cię ostrzec, na świętych z prawdziwego zdarzenia, nadają się tylko nieliczni. Nie uszczęśliwiaj świata na siłę.

Zadbaj o to, abyś to Ty była szczęśliwa.
Jeśli na skutek zmiany odniesiesz porażkę, wiedz że to nie koniec świata. Niczego sobie nie wyrzucaj, tylko przemyśl jak zacząć następnym razem, tyle że mądrzej. Nadmiar porażek może Cię skutecznie zniechęcić. Pamiętaj jednak, że same sukcesy też zmieniają człowieka. Nieraz bywa, że z sukcesem nie mogą sobie poradzić znane osoby. Czy to sukces prowadzi ich do uzależnień? Czemu tyle gwiazd czy to kina, czy muzyki ma za sobą epizod alkoholowy, narkotykowy itp. Na pewno sukces nie sam w sobie, tylko sposób radzenia sobie z nowościami.

Psychoterapeuci podkreślają, że pewność siebie nie powinna być ulotną emocją, czymś na chwilę. Powinna stać się podejściem do życia. Porażki nie powinny, osobę z pozytywnym i pewnym podejściem załamywać doszczętnie. Oczywiście jesteśmy ludźmi i możemy sobie pozwolić na gorszy dzień, ale nie na całkowite załamanie i bezradność. Nieraz starsi (w domyśle mądrzejsi, choć to nie zawsze idzie w parze!) radzą młodym osobom, że  marzenia można realizować wszędzie. Nie zgadzam się z tą tezą. Dlaczego?! Otóż nie w każdym miejscu są tzw. sprzyjające wiatry, czy też odpowiednie otoczenie. Nie wszędzie spotykamy tzw. natchnione osoby, które myślą podobnie jak my i dodają nam sił. Nie w każdym miejscu możemy spełniać się tak, jak o tym marzymy. Czasem brakuje nam klimatu a czasem innych zwyczajów, czy też mód.
fot. by me 

Sposoby na podniesienie pewności siebie
Zapewne słyszeliście o wizualizacji, mówienie do swojego odbicia w lustrze, zrobienie czegoś szalonego (np. samotny wyjazd, zaczepienie nieznajomej osoby na ulicy, pójście samotnie do knajpki) czy też zmianie swojego wizerunku (nowa fryzura, nowy ciuch, but, całkowita zmiana stylu). Wizualizacja jest najlepszą metodą, bo daje największe rezultaty. Pozwala nauczyć się zdrowej pewności siebie, pozbawionej arogancji itp. I ma co najważniejsze ma potem przełożenie na inne dziedziny życia (czy to zawodowego, rodzinnego, osobistego). Inne z pogranicza tzw. dobrych rad mogą się sprawdzić, ale nie u wszystkich. Pewność siebie musimy znaleźć sami w sobie, bo np. strój czy fryzura to dodatek. Samotne wyjście do knajpy może być odczuwane jako zło konieczne. Lepiej umów się z przyjaciółką lub kolegą, jeśli tylko chcesz mieć towarzystwo. Co innego, gdy potrzebujesz samotnej wyprawy w nieznane, by poszukać siebie samej, by zdystansować się do różnych wydarzeń z przeszłości, które nie dają Ci spokoju, by przeżyć przygodę życia. W tym przypadku dobre nastawienie to za mało. Należy to dobrze zaplanować miejsce pobytu, zaznajomić się z obyczajami danego miejsca, wziąć odpowiednią ilość pieniędzy, rzeczy, wykupić dobre ubezpieczenie itp. Jak każde większe przedsięwzięcie wymaga dobrego planu, bo budowanie pewności siebie, łatwo może zaburzyć np. choroba, wypadek, brak kasy.


Jakie są Wasze sposoby na zbudowanie pewności siebie?