niedziela, 16 lipca 2017

Dlaczego warto się chwalić?

Większość z nas doskonale radzi sobie z auto-prezentacją, czy to na rozmowie kwalifikacyjnej, czy podczas spotkań prywatnych. Niektórzy z nas potrafią to robić jednak lepiej, a inni słabiej. Zwłaszcza kobiety powinny uwierzyć w siebie, żeby nie mieć problemu z prezentacją swoich zalet. Jak mawiał poeta francuski, Pierre Reverdy: ,,Człowiek jest dumny z natury, skromny z potrzeby.” Ale czasem warto porzucić tę wymuszoną skromność, bo może się to bardzo szybko na nas zemścić. Winę tego stanu ponosi wychowanie, wpojone zasady społeczne, ale też bardzo często nieśmiałość. Na pytanie, specjalisty od rekrutacji: ,,Jaką korzyść dla firmy przyniesie zatrudnienie Pani”, niektóre kobiety długo milczą, zanim odpowiedzą. Inne czują zakłopotanie i zastanawiają się, co powiedzieć, aby nie wyjść na zadufaną w sobie egoistkę. A przecież muszą brać pod uwagę, że są oceniane jako potencjalny pracownik.

fot.by me 

Zauważyłam, że mężczyźni od razu z automatu wymieniają swoje osiągnięcia i cechy charakteru, które pomogą im objąć dane stanowisko. Nie zawsze tak jest, bywa, że i mężczyzna wydaje się być zakłopotany tym pytaniem. Jednak znacznie rzadziej niż kobiety!Czas to zmienić! Są też osoby, które po wymienieniu swoich plusów, dodają od niechcenia, stwierdzenie typu: ,,Ale, to nic takiego!” Jak gdyby te wszystkie lata i wolny czas spędzony na tym, by coś w życiu osiągnąć, był niczym ważnym. Dlaczego, tak wszystko utrudniamy?!

Boimy się chwalić, ale trzeba raz na zawsze porzuć stare wzorce, i zacząć działać na swoją korzyć. Musimy się wreszcie zacząć doceniać. Nie warto umniejszać swoich zasług, bo możemy wyjść na osobę nieszczerą. Budując obraz siebie, musimy być spójni  zarówno z tym co osiągnęliśmy, jak i  z tym, co mówimy o sobie. Możesz się z tym nie zgadzać, ale twój wizerunek jest jak produkt, jeśli chcesz go sprzedać, wyeliminuj negatywne opinie na swój temat. Żadna firma na rynku nie mówi źle o swoich produktach. To powinno dać Ci do myślenia. Prędzej podkreśla, ile lat to trwało i jak wielu ludzi pracowało nad rozpoznawalnością marki. Zastanów się prędzej na tym, co Cię wyróżnia wśród innych kandydatów. Posiłkuj się referencjami. Sprzedaj się! Jakkolwiek to brzmi. Chwaląc się zaspokajasz własne potrzeby, walczysz w swoim imieniu. To wcale nie oznacza, że jesteś człowiekiem egoistycznym. Dbasz o swoje interesy, bo waży się twoja przyszłość, twoja dalsza egzystencja, twoje bezpieczeństwo i poczucie spełnienia.

Kobiety niezależne nie czekają aż ktoś im poda pomocną dłoń, same idą prosto do celu. Warto się chwalić nawet przed samym sobą. Utwierdzać się w przekonaniu, że jest się wyjątkowym, kompetentnym, odpowiednim, że zasługuję na to, o czym się marzy. To jest bardzo pomocne myślenie w sytuacjach kryzysowych. Nie pogarszaj wtedy atmosfery swoją nieufnością we własne siły. Musisz jednak sama wpierw w to uwierzyć, że jesteś silna i masz się czym chwalić. Dlatego warto być dla siebie przyjacielem.