wtorek, 8 sierpnia 2017

3x Edyta, czyli Wojtczak, Head i Stein

Jestem wielką fanką biografii. Tym razem wybrałam trzy osoby: dziennikarkę, ikonę Telewizji Polskiej, kostiumograf z Fabryki Snów oraz zakonnicę. Co je łączy? Imię. Poniżej krótkie notki biograficzne o trzech Edytach. Niezwykle inspirujące postacie. Każda z tzw. "innego świata".

Edyta Wojtczak, ur. 1938 roku, znana polska spikerka telewizyjna i radiowa, prezenterka, aktorka (7 filmów, głównie grała samą siebie).  Rozpoczęła pracę w 1958 r., w Telewizji Polskiej S.A., a zakończyła na początku lat 90- tych. Wielokrotnie nagradzana i uwielbiana przez widzów. Prowadziła festiwale, koncerty, programy, audycje. W luźnej biografii ,,Ze spikerskiej dziupli” wydanej w 2006 roku, opowiada o życiu zawodowym, zwłaszcza trudnych początkach. Bardzo ciekawy rozdział zatytułowany ,,Mały poradnik dla desperatów”, w którym opisuje zabawne anegdoty ze swoich dyżurów. Przyznaje nieskromnie, że wylansowała sztuczne rzęsy wśród spikerek. Wyróżniała ją fryzura w stylu Marylin Monroe. Nigdy nie angażowała się w politykę. Wspomina Dni Telewizji Polskiej w egzotycznych krajach np. na Kubie, w Syrii. Ponoć do dziś mieszka w małej kawalerce, ze swoimi ulubionymi książkami.
źródło: www.kobieta.onet.pl


Edith Head (właściwie Edith Claire Posener) kostiumograf z USA, dokładnie z Hollywood. Zdobywczyni 8 Oscarów i 27 nominacji do tej nagrody. Zaczynała jako nauczycielka francuskiego. Potem trafiła do studia Paramount, gdzie dostała posadę szkicownika, a potem głównego projektanta, w 1938 roku. Tworzyła kreacje dla Elizabeth Taylor, Shirley MacLine, Grace Kelly, Sofii Loren, Audrey Hepburn np. przy filmie ,,Rzymskie wakacje” czy ,,Zabawna buzia”. Była ulubienicą Alfreda Hitchcocka. Współpracowała z nim przy filmie: ,,Ptaki”, ,,Okno na podwórze”. W sumie przy 9 jego filmach. (przyp. red. powstanie osobny wpis o Hitchcocku)
żródło:/pinterest.com


Edyta (Edith) Stein,  Karmelitanka, Matka Teresa Benedykta od Krzyża, żyła w latach  1891- 1942. Niemiecka filozof, teolog. Pochodziła z wrocławskiej rodziny żydowskiej. Zamordowana w Auschwitz-Birkenau. Autorka komentarzy do pism św. Jana od Krzyża. Żydówka, która postanowiła przejść na wiarę katolicką. 1 maja 1987 roku została beatyfikowana, 11 października 1998 roku została kanonizowana przez  Papieża Jana Pawła II.

źródło: www.opoka.org.pl