sobota, 5 sierpnia 2017

Co łączy Marie Curie-Skłodowską i Coco Chanel?

Jeśli szukacie wzorców kobiet niezależnych, poszukajcie ich wśród kobiet-naukowców, bizneswoman, a nawet aktorek, które zrobiły coś dla nas kobiet, by żyło nam się lepiej w świecie, w którym nadal rządzą głównie mężczyźni. One wywalczyły sobie swoją pozycję na świecie: otwartością i siłą umysłu, niezależnością, determinacją, ciężką pracą oraz talentem. One łamały obowiązujące zasady, ład i porządek. Obecnie niektórzy mężczyźni nadal reagują protestem na niezależne kobiety. Próbują je lekceważyć albo obniżyć im poczucie pewności siebie. Są tacy, którym jest wszystko jedno, bo sami nie mogą zabłysnąć intelektem, więc wolą się nie wychylać i ze wszystkim się zgadzają. Liczą też na jakieś profity z tego tytułu.
Pocieszające jest to, że coraz więcej jest mężczyzn, którzy są dumni z niezależnych kobiet. Jak mężczyźni reagują na pewne siebie kobiety? Według Ernesta Hemingwaya: “Nie tylko odpowiedzi stają się przestarzałe, ale nawet same pytania” Może kiedyś już nikt nie będzie o to pytał, bo reakcje pozytywne staną się faktem.

W biografii Marie Skłodowskiej- Curie odnajdziemy informację, że zrewolucjonizowała nie tylko naukę (2 Nagrody Nobla), ale także obyczaje XX wieku. Objęła profesurę na Uniwersytecie w Sorbonie (żadnej kobiecie się to wcześniej nie udało, nie dlatego że brakowało jej inteligencji, tylko dlatego, że mężczyźni po prostu nie chcieli kobiet w świecie nauki!!!). Potem znów zarzucano jej, że korzysta z doświadczeń naukowych męża Pierra. Ówcześni uczeni, nie mogli zrozumieć, że kobieta być może potrafi korzystać z wiedzy, by dalej odkrywać (sami przecież studiowali inne dzieła naukowe i nawet się nimi inspirowali, a czasem i przypisywali sobie ich autorstwo, co skrzętnie ukrywali). Miała kochanków, samotnie wychowywała dzieci. Dziś nikogo to nie dziwi, ale wtedy wybuchł skandal naukowo-moralny. W świecie nauki zarzucano, że jest tylko (albo aż) kobietą, a do tego inteligentną i piękną, co męskie elity naukowe przyprawiało o zawrót głowy.

Jej dwie córki: Eve Curie była dziennikarką, pisarką i pianistką, działaczką społeczną i polityczną a Irene Joliot- Curie fizykiem i chemikiem (1 Nagroda Nobla). Matka, kobieta, naukowiec, noblistka była przykładem i najlepszą inspiracją. Eve Curie jako jedyna w rodzinie nie otrzymała Nobla, ale całe życie walczyła o prawa ludzi, kobiet, o niepodległość nowo powstającego państwa. Działała w UNICEF-ie i w  NATO. Stworzyła autorski obraz filmowy o przedwojennej Polsce. Jest także autorką biografii swojej matki zatytułowanej: ”Madame Curie” a także reportaży wojennych, nominowanych do Nagrody Pulitzera.
www.vix.com

www.womanthology.com/ Marie Curie (jako jedyna kobieta) i Einstein w pierwszym rzędzie. 


Projektanka mody Coco Chanel, również była krytykowana na początku swojej kariery. Zarzucano jej romanse niewygodne politycznie, rzesze kochanków i zrewolucjonizowanie mody damskiej. Dzięki niej nosimy dziś bez skrępowania krótkie czarne sukienki (wcześniej tzw. mała czarna była dobrze widziana tylko na  pogrzebie) oraz inspirowane modą męską :spodnie, bluzki i żakiety, kaszkiety itp. Znana była także z tego, że zawsze mówiła to, co myślała. Niektóre z jej rad, są tak uniwersalne, że zawsze będą aktualne, niezależnie w jakim wieku przyjdzie żyć np. "Jeśli chcesz być niezastąpiona, bądź inna. Jeśli jesteś smutna, nałóż więcej szminki. Pamiętaj, że mężczyźni są jak dzieci, innej wiedzy nie potrzebujesz. Noś wysokie obcasy, noś wysoko głowę i swoje wartości. Nie zmieniaj się dla nikogo. Nie nadużywaj kosmetyków, dbaj prędzej o swoje serce i duszę. Moda przemija, styl pozostaje. " i wiele innych.
źródło: www.biography.com

Współczesne kobiety uwielbiają być niezależne światopoglądowo, finansowo, bo to daje szczęście i siłę. Już p.n. e. uczony Menander podkreślał: ’’,,Nie dawaj kobiecie rady, bo ona sobie sama zawsze ze złem poradzi.” Walczą o siebie, o wymarzoną pracę, o szczęście osobiste. Są jeszcze takie rejony świata, gdzie jest to, póki co, niemożliwe. Cieszą informacje, że co jakiś czas kobiety, gdzieś na kuli ziemskiej, dokonują rewolucji. Ważne, że chcą robić coś, by żyło się lepiej ich córkom i wnuczkom. Feministki, z prawdziwego zdarzenia, walczą o równouprawnienie głównie w sektorze płac, ale także o możliwość decydowania o sobie, o swoim zdrowiu i życiu osobistym. Silne kobiety istniały od zawsze. Nie uciszyli ich nawet faceci, którzy na słowo: ,,niezależna” dostawali napadu lęku. Sięgnijmy do biografii znanych kobiet, nawet jeśli fizyka, chemia czy moda wydają się nam zbyt odległe i niezrozumiałe. Te dziedziny, to tylko ułamek z życia tych niezwykłych osobowości.